Olomouc se intenzivně připravuje na Vánoce, vyberte jméno pro vánoční strom

foto město Olomouc, Blanka Martinovská

OLOMOUC – Určitě vás už napadlo: jaké budou letos vánoční trhy v Olomouci? Město se zatím na Vánoce intenzivně připravuje a počítá s tím, že omezení budou co nejmenší. Na náměstí už stojí vánoční strom, který čeká nejen na nazdobení, ale i na pojmenování. Jeho jméno můžete navrhnout i vy.

Aktuální děj v centru města jasně naznačuje, že advent a Vánoce se nezadržitelně blíží. Od začátku listopadu se na Horním náměstí staví stánky na Vánoční trhy, na svém místě už také stojí vánoční strom. Adventní čas v Olomouci opět provoní punč i atmosféra plná tradic. To vše samozřejmě v souladu s aktuálně platným nařízením vlády. Vánoční trhy v Olomouci každoročně bývaly akcí, na kterou se sjížděli návštěvníci nejen z různých koutů republiky, ale i ze zahraničí. „Loňský rok však spoustu věcí změnil a to nejhlavnější, v co všichni doufáme, teď je, aby mohly oblíbené trhy v předvánočním čase proběhnout s co nejmenším omezením. Přípravy jsou v plném proudu, začíná se 21. listopadu,“ těší se na olomoucký advent, který by se měl letos nést v ještě tradičnějším duchu než dříve, náměstkyně olomouckého primátora Markéta Záleská.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Co se týká aktuálně platných opatření proti šíření onemocnění Covid-19, statutární město Olomouc i pořadatel Vánočních trhů vývoj situace samozřejmě sledují a doufají, že opatření letos extrémně nezasáhnou do naplánovaného programu. Aktuální opatření vydaná ministerstvem zdravotnictví sice pořadatelům poněkud ztěžují už probíhající přípravy na zahájení Vánočních trhů, ale v jejich samotném konání by nijak výrazné omezení snad znamenat neměla. „Současný vývoj s Covid-19 neustále monitorujeme a jsme připraveni reagovat na opatření vydaná ministerstvem zdravotnictví. I přes případné možné komplikace věříme, že se nám vše podaří zvládnout,“ říká Monika Řehulková, tisková mluvčí společnosti Kulturní Olomouc, která Vánoční trhy v Olomouci pořádá.

Vánoční strom už stojí, čeká na jméno

Už v neděli 7. listopadu dorazil na Horní náměstí v Olomouci vánoční strom. Tentokrát krásně urostlá jedle pochází z Hluboček, kde rostla u rodinného domu a kvůli výšce už ji majitelé potřebovali pokácet. Strom teď už čeká jen na ozdobení. Jednou z nejoblíbenějších událostí Vánočních trhů bývá rozsvícení vánočního stromu. Ten se letos rozzáří v neděli 21. listopadu v 18 hodin, kdy také dostane své jméno. Návrhy na jméno vánočního stromu mohou zájemci doručit společně s výtvarným ztvárněním na oddělení kultury olomouckého magistrátu (na radnici na Horním náměstí) do pátku 12. listopadu.

„Olomoucké vánoční stromy pojmenováváme už od roku 2006 a každý rok dostáváme mnoho návrhů od dětí z mateřských i základních škol. Sama se moc těším, jaká jména nám tentokrát děti navrhnou. Autory vítězného návrhu samozřejmě čeká malá odměna a společně s námi můžou z pódia strom rozsvítit. Loni nám tuto krásnou akci znemožnil nouzový stav, ale letos by snad mohlo rozsvícení stromu a zahájení trhů proběhnout bez výraznějších omezení,“ doufá náměstkyně Markéta Záleská.