Nejen státní svátek, ale i Světový den předčasně narozených dětí připomíná 17. listopad

foto FN Olomouc

OLOMOUC – Již 208 dětí se letos narodilo předčasně v olomoucké porodnici, v České republice to loni bylo více než sedm tisíc, na celém světě se každý rok narodí bezmála 15 milionu dětí předčasně. Předvést možnosti moderní medicíny a především poukázat na to, jak je pro „miminka do dlaně“ vstup do života náročný, jsou cíle Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopad.

Organizátorem akcí pořádaných při této příležitosti je rodičovská organizace Nedoklubko, ale významně se do nich zapojuje také Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice (FN) Olomouc. „Od 24. týdne těhotenství má dítě velkou šanci na přežití, a to díky stále rostoucí úrovni lékařské péče. 24. týden je považován za hranici přežití, kdy má dítě šanci na plnohodnotný život. Od 28. týdne jsou šance na přežití až 95 procent. Jen u nás za deset měsíců letošního roku přišlo na svět 208 předčasně narozených dětí,“ konstatuje primář Novorozeneckého oddělení FN Olomouc Lumír Kantor,. Podle údajů Českého statistického úřadu přitom v posledních deseti letech podíl předčasně narozených dětí klesá. „Je to sice potěšující statistika, ale neznamená, že bychom měli přestat si tento civilizační trend připomínat. Každodenní péče o miminka do dlaně a setkávání se statečnými rodiči mě utvrzuje v tom, že veřejnost by měla vědět a vidět, kolik úsilí společně vyvíjíme pro záchranu předčasně narozených dětí a jak je důležitý je pro dítě těsný kontakt s matkou a rodinné vazby vůbec,“ dodává primář oddělení, které se řadí ke špičkovým pracovištím v České republice.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

K letošnímu Světovému dni předčasně narozených dětí připravilo olomoucké Nedoklubko ve spolupráci s Novorozeneckým oddělením hned několik akcí. „Od minulého týdne si například můžete v olomouckém Theresian Restaurantu pochutnat na dezertech v purpurové barvě, tedy barvě spojené symbolicky s nedonošenými dětmi. Výtěžek z prodeje věnuje restaurace Novorozeneckému oddělení a na podporu miminek do dlaně,“ zmiňuje koordinátorka Nedoklubka Dana Štaffová. Spolupráce s vyhlášeným olomouckým gastropodnikem vyvrcholí v předvečer svátku – tedy 16. listopadu. Od 15.30 hodin budou zástupci Nedoklubka a Novorozeneckého oddělení v restauraci a zájemcům předvedou modely předčasně narozených miminek, seznámí je s posláním lékařů i s organizací Nedoklubko. A v 17 hodin se budova hotelu díky rozzáří purpurovou barvou. „Po celou dobu se v restauraci budou prodávat teplé nápoje, purpurové dezerty a spousta dalšího,“ doplňuje Dana Štaffová.

Druhým centrem olomouckých oslav Světového dne předčasně narozených dětí bude Galerie Šantovka. V prvním podlaží u prodejny ETA je už od pondělí 8. listopadu nainstalovaná výstava fotografií předčasně narozených dětí s odstupem času, momentek z běžné činnosti Novorozeneckého oddělení FN Olomouc a snímků podtrhujících důležitost kojení. Také v Šantovce se můžete potkat se zástupci Nedoklubka a zdravotníky z neonatologického oddělení, a to v den svátku, tedy 17. listopadu. V přízemí před prodejnou H&M budou od 9 do 17 hodin odpovídat na dotazy a k vidění bude inkubátor i jeho transportní varianta, speciální polohovací pelíšky Neobed, fototerapeutické pomůcky a další vybavení. „Na panenkách si zájemci budou moci vyzkoušet resuscitaci novorozence. Od laktačních sester se pak dozví podrobné informace o kojení,“ doplňuje vrchní sestra Novorozeneckého oddělení Jana Romanová. „Naše stanoviště nemůžete minout, všichni budeme oblečení v typickém růžovopurpurovém tričku,“ dodává.