AGEL tvoří nové covid jednotky! Na ventilátoru leží deset pacientů

ilustrační foto

OLOMOUCKÝ KRAJ – Výrazně zhoršená epidemická situace na Olomoucku má za následek enormní nárůst hospitalizovaných pacientů s covid-19 ve zdravotnických zařízení AGEL. V nemocnicích v Prostějově, Přerově a ve Šternberku je aktuálně v péči 87 nemocných s koronavirem, z toho 11 pacientů je ve vážném stavu. Nutné navýšení kapacit pro infekční pacienty má za následek útlum plánované operativy i omezení chodu některých oddělení.

„Patříme v Olomouckém kraji do oblasti s nejvyšším počtem nakažených a jen během jednoho týdne došlo ke zdvojnásobení počtu pacientů s covid-19,” potvrzuje na úvod MUDr. Jiří Ševčík, předseda představenstva AGEL Středomoravské nemocniční. Aktuálně je 45 pacientů s covid-19 v hospitalizaci Nemocnice AGEL Prostějov, o dalších 34 pacientů pak pečují lékaři a sestry v Nemocnici AGEL Přerov a část pacientů se léčí také v Nemocnici AGEL Šternberk. V Prostějově a Přerově je celkem 10 pacientů napojeno na umělou plicní ventilaci.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Na rychle narůstající počty nemocných musely nemocnice zareagovat vytvořením nových covidových jednotek, avšak na úkor omezení neakutní péče. „Z tohoto důvodu jsme omezili chirurgickou operativu a částečně i ortopedickou v Nemocnici AGEL Prostějov. Kromě infekčního oddělení je nově covidovým oddělením i oddělení traumatologie, ARO a LDN. V Přerově jsme museli po interně vyčlenit pro covidové pacienty od úterý 9.listopadu také urologické oddělení, které je nyní proto uzavřeno. Uvidíme, jak se bude epidemická situace dále vyvíjet, v případě dalšího zhoršení nemohu vyloučit i omezení další péče,” pokračuje MUDr. Ševčík.

Léčba koronavirem nakažených pacientů probíhá v nemocnicích také ambulantně prostřednictvím podávání monoklonálních protilátek. Jejich aplikaci vyřizuje nemocnému praktický lékař. „Kapacita je v důsledku časové i personální náročnosti limitována. Evidujeme, že po jejich podání dochází k celkovému zlepšení stavu pacienta a může se zabránit progresi onemocnění. Podali jsme již více než 70 dávek protilátek a plánujeme tuto činnost dále rozšířit do všech našich nemocnic,” sdělil dále ředitel.

Nepříznivý vývoj epidemie zcela proměnil skupiny lidí, docházející na testování na onemocnění covid-19. V posledních týdnech zároveň rapidně vzrostl zájem o testování samotné. „Naše odběrová místa od listopadu z drtivé většiny zaplňují indikovaní pacienti. Kvůli vysokému zájmu jsme adekvátně navýšili testovací kapacity a laboratoř v prostějovské nemocnici musela zahájit v některých dnech dvousměnný provoz,” říká hlavní sestra Nemocnice AGEL Prostějov, Marie Jouklová.

Také očkovací centra ve všech třech nemocnicích AGEL Středomoravské nemocniční rychle zareagovaly na současný velký zájem veřejnosti o vakcínu proti covid-19. „V nemocnicích v Prostějově, Přerově i Šternberku očkujeme každý všední den a týdenní kapacity jsou zde nastavené pro více než 800 lidí. Evidujeme velký zájem o třetí posilující dávku a zároveň se navýšil i počet prvovakcinací,” upřesňuje MUDr. Martin Pomajbík, MBA, náměstek pro léčebně preventivní péči Nemocnice AGEL Prostějov s tím, že je možné očkovací kapacity dále rozšířit.