Autobusové nádraží v Šumperku je finalistou soutěže Chytrá města 2021

foto Ostra Group

ŠUMPERK – Město Šumperk bude prezentovat v prostorách Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze svůj projekt Přestupní terminál Šumperk. Tento projekt se totiž stal jedním z finalistů letošního V. ročníku soutěže Chytrá města 2021.

„Všechna chytrá řešení, která postoupila mezi finalisty ve své kategorii, budou vystavena na velkoformátových deskách v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze, kde si je tak bude moci prohlédnout i veřejnost. Město Šumperk přihlásilo autobusové nádraží do kategorie doprava a mobilita,“ vysvětlil šumperský místostarosta Jakub Jirgl. Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže se uskuteční 2. prosince v Praze, pokud to epidemická situace dovolí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Realizace autobusového nádraží odstartovala v květnu 2019, první autobus z rekonstruovaného terminálu vyjel v lednu 2021. Projekt zahrnoval nejen rekonstrukci autobusového nádraží, ale i prostor přednádraží na protilehlé straně páteřní Jesenické ulice.

Na autobusovém nádraží v Šumperku, které po rekonstrukci patří k nejmodernějším v České republice, zastaví každý den 400 autobusů a využívá jej 8 tisíc cestujících denně. Na zastřešení nástupišť, výpravní budově i zastávce MHD jsou zelené střechy, akumulační nádrž zachycuje dešťovou vodu, která je využívána na zálivku, na nástupištích jsou vzrostlé stromy, tvůrci projektu využili také chytré technologie, díky kterým je snižován světelný smog, hlučnost i emise.

„Těší mne, že náš projekt zaujal porotu a že naše nádraží budeme moci představit odborné veřejnosti,“ doplnil Jakub Jirgl.