Pietní shromáždění u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii se v Litovli koná zítra

LITOVEL – V Litovli si v den státního svátku 17. listopadu připomínají nejen události roku 1989, ale i události roku 1939, kdy se zvedl odpor proti fašistům a životem jej tenkrát zaplatil absolvent litovelského reálného gymnázia Jan Opletal. Pietní shromáždění u příležitosti státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii se v Litovli koná už zítra.

V úterý 16. listopadu se ve 13 hodin uskuteční před Gymnáziem Jana Opletala v Litovli pietní shromáždění u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Absolvent litovelského reálného gymnázia a student medicíny Jan Opletal, kterému nebylo lhostejné tehdejší politické dění, byl na pražské demonstraci 28. října 1939 postřelen. Po marném boji o život dne 11. listopadu 1939 zemřel na zánět pobřišnice. Smrt Jana Opletala studenty velmi zasáhla a zároveň posílila odpor proti okupantům.

Dne 15. listopadu 1939 se konal pohřeb Jana Opletala v Praze, o den později se s ním rozloučili v rodné Lhotě a na hřbitově v Nákle, kde je pochován. Celý pohřební akt probíhal jako tichá demonstrace proti fašistům. Demonstrace při Opletalově pohřbu posloužily Hitlerovi jako záminka k uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939 a následné likvidaci české inteligence.