Srážka se zvěří. Jak se zachovat? Není samozřejmostí, že vám pojišťovna proplatí škodu

Zdroj: Pixabay, free image

Jak jsme již psali ve včerejším článku, podzim je obdobím, kdy řidičům hrozí na silnicích vysoké riziko srážky se zvěří. Nemusíte zrovna porazit divoké prase, úplně stačí zajíc. Poškozená karoserie nebo výměna světel na novém autě není zadarmo. Obecně se nyní průměrná škoda na vozidle u střetů se zvěří pohybuje kolem 40 000 Kč. Auta i jejich opravy nám však stále zdražují. Nová vozidla se vybavují stále větším množstvím elektroniky, která je citlivá na poškození a jejíž oprava se řádně prodraží. Na koleně ve své dílně už neopravíte téměř nic. Co dělat, když už se vám podaří nějaké to zvíře srazit? Kdy vám pojišťovna proplatí škodu, a kdy naopak nedostanete nic?

Co udělat při srážce

Zastavte bezpečně u kraje cesty. Zapněte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu a na zem dejte výstražný trojúhelník. (Postupujte nejlépe v tomto pořadí.)

  • Kontaktujte policii (linka 158 nebo 112). Nahlaste co a kde se vám stalo.

  • Kontaktujte asistenční službu vaší pojišťovny, případně linku 1224, mimo jiné zajistí v případě nutnosti servis nebo odtah vašeho auta.

  • Vše zdokumentujte, tj. nafoťte na mobil zvíře, auto atd.

Co nedělat se zvířetem

Obecně platí, že se zvířetem nemáte manipulovat, protože by vás mohlo poranit nebo by vás mohlo ohrozit nějakou infekcí. Už vůbec zvíře neodnášejte do svého auta. I kdybyste měli ty nejlepší úmysly a rozhodně ho nechtěli hodit doma na pekáč, mohlo by vám totiž hrozit obvinění z trestného činu pytláctví. Majitelem sražené zvěře totiž není ten, kdo ji srazil (jak se mnoho lidí mylně domnívá), ale uživatel dané honitby.

Proč volat policii

Policie pak informuje majitele honitby (např. myslivecký spolek) o srážce zvěře. Dále vše zdokumentuje a řidiči předá protokol o dopravní nehodě. Rozhodně se nebojte, že byste museli za její přivolání platit. Pokud zvíře uteče, policie vyrozumí majitele honitby o tom, že zvíře bylo pravděpodobně zraněno a rovněž vám vystaví protokol o nehodě.

Kdy vám pojišťovna zaplatí

Pojišťovny vyplácejí ročně stovky milionů korun, přičemž vyplacené částky se každoročně zvyšují. Průměrně vyplatí pojistné plnění ve výši několika desítek tisíc korun. Jenže to, že vám pojišťovna škodu uhradí, není samozřejmostí. Škodu na vozidle totiž zpravidla neuplatníte v rámci standardního povinného ručení. Musíte být totiž pojištěni přímo proti srážce se zvěří, což může být sjednáno např. jako doplňkové pojištění v rámci povinného ručení nebo v rámci havarijního pojištění.

Policejní záznam o nehodě je pro vás velmi důležitý, protože slouží pro vaši pojišťovnu jako doklad, že jste si vše nevymysleli za účelem pojistného podvodu. Takže jestliže policii nezavoláte, nemůžete po pojišťovně chtít náhradu škody, a to zpravidla ani tehdy, pokud byste měli potřebné havarijní pojištění.

Čtěte také:

Zvířata vs. zvěř a pojistka auta. Podívejte se, co máte v pojistné smlouvě. Rozhodně to není jedno