Do AGELU nastoupili vojáci, covidovým pacientům se podávají protilátky

PROSTĚJOV – Na aktuální vážnou epidemickou situaci postupně reagují všechny nemocnice v kraji. Nejinak je tomu v Prostějově. Své kapacity zde navýšila testovací laboratoř a nastoupili sem na výpomoc vojáci. Nemocnic se snaží zkracovat čekací lhůty na testování i  vakcinaci.

V nemocnicích v Prostějově, Přerově a ve Šternberku je aktuálně hospitalizováno celkem 128 covidových pacientů, kdy 19 jich je ve vážném stavu, z toho 15 pacientů vyžaduje podporu umělé plicní ventilace. Největší zátěž nyní padá na prostějovskou nemocnici, která pečuje o 76 nemocných s koronavirem. „Ve všech nemocnicích máme stále volné kapacity na standardních lůžkách, ale v případě dalšího razantního nárůstu jsme připraveni reagovat otevřením dalších covidových jednotek,” ubezpečuje předseda představenstva AGEL Středomoravské nemocniční, Jiří Ševčík.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Nepříznivý epidemický vývoj v Olomouckém kraji nemá za následek zdaleka jen posílení lůžkové fondu pro infekční pacienty, na vysoký počet indikovaných pacientů s covid-19 musely zareagovat také Laboratoře lékařské mikrobiologie. „Z důvodů zesílené poptávky jsme prodloužily provoz laboratoří v úterý a ve čtvrtek a v příštím týdnu budou kapacitně posílené všechny pracovní dny a denně tak laboranti vyhodnotí 400 PCR testů. Laboratoře testovaly také o středečním státním svátku,” pokračuje ředitel Ševčík s tím, že v důsledku těchto změn muselo dojít k celkovému přeorganizováni chodu laboratoří.

V prostějovské nemocnici se dále prodlužuje provoz odběrové místa na covid-19 až do odpoledních hodin, aby indikovaní pacienti byli otestováni v co nejkratším čase. V Prostějově, Přerově i ve Šternberku zareagovaly i očkovací centra na enormní zájem o vakcínu, denně v nich naočkují zdravotníci 500 osob. V boji s koronavirem také AGEL nasadila aplikaci velice účinných monoklonálních protilátek. „Tyto infuze podáváme již několik týdnů ve všech nemocnicích, jen v Prostějově jsme již podali více než 100 pacientům,” doplňuje Ševčík.

Od pondělí navíc pomáhá v AGELU celkem osmnáct vojáků a jako pomocní pracovníci ve zdravotníci budou v následujících týdnech vytíženým zdravotníkům při ruce v náročné péči o covidové pacienty.