Vánoční strom na náměstí v Olomouci svítí, známe jeho jméno

Hanáček, foto Blanka Martinovská

OLOMOUC – Vánoční výzdoba v centru Olomouce už je kompletní. Se začátkem Vánočních trhů se rozzářil také dvacetimetrový vánoční strom na Horním náměstí, který letos ponese jméno Hanáček. Tentokrát byla účast v soutěži o jméno vánočního stromu rekordní – na oddělení kultury se sešlo 395 výtvarných návrhů!

„Tak velký zájem nás opravdu překvapil, přišlo nejvíce návrhů za celou dobu, co soutěž pořádáme, a všechny byly velmi originální a nápadité, takže nebylo vůbec jednoduché vybrat pouze jeden,“ míní primátor města Olomouce Mirek Žbánek, který nakonec vybral jméno Hanáček. Navrhly ho děti ze třídy Lvíčat mateřské školy Husitská. Protože se ale letos sešlo spousta krásných návrhů, město ocenilo i další dva. Cena za výtvarné pojetí náleží dětem ze ZŠ a MŠ Olomouc-Nemilany, které pro olomoucký strom vymyslely jméno Hlubočka a k výtvarnému návrhu připojily také originální básničku. Cenu za originální nápad si podle oddělení kultury olomouckého magistrátu zaslouží Aneta Doleželová, která navrhla jméno Dáreček a svůj vyrobený stromeček také jako dáreček zabalila.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Slavnostní rozsvícení a vyhlášení soutěže o jméno vánočního stromu bylo bohužel z důvodu zhoršující se situace kolem covidu zrušeno, ale oceněné děti o své dárky samozřejmě nepřijdou. Ceny si převezmou na radnici v náhradním termínu.

Letošní Vánoční trhy proběhnou bez kulturního programu, stánky s tematickým zbožím a s punčem však zůstávají otevřené. Trhy budou probíhat od 19. listopadu do 23. prosince a budou otevřeny každý den od 10:00 do 21:00 hodin, v pátek a v sobotu pak do 22:00 hodin.

Jména vánočních stromů v Olomouci

2021         Hanáček
2020                Naděje
2019                Křovínek
2018                Štístko
2017                Střelka
2016                Kryštůfek
2015                Naděje
2014                Lucinka
2013                Snílek
2012                Rolnička
2011                Mašlička
2010                Jehlička
2009                Jiskřička
2008                Radovánek
2007                Světluška
2006                Stromovous

Návrhy dětí ze ZŠ a MŠ Olomouc-Nemilany, fotoSchulz
Návrh Anety Doleželové, fotoSchulz