Konec trhům! V rozpacích jsou prodejci i primátoři!

OLOMOUCKÝ KRAJ – Vánoční trhy dostaly od vlády „stopku“. Stánky na náměstí měst a městeček zůstanou pro letošek zavřené. Někdy měli prodej v provozu pár dní, jinde to nestihli vůbec.

„Na základě vládního nařízení jsme museli trhy zrušit, stánky s punčem, svařeným vínem i vánočním zbožím zůstanou zavřené,“ potvrdil přerovský primátor Petr Měřínský. Atmosféru Vánoc zachrání alespoň patnáctimetrová nazdobená jedle na Masarykově náměstí, která bude rozsvícena v blíže neurčeném čase v průběhu první adventní neděle.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

V Prostějově vánoční strom už svítí od čtvrtečního večera. „Vánoční strom má už i své jméno. Z více než dvou stovek návrhů, které jsme obdrželi, jsme vybrali jméno Bystroušek. Nezávisle na sobě ho navrhly dvě dámy, které inspirovalo místo, odkud byl strom přivezen. Tedy ulice Rudolfa Těsnohlídka. Právě Těsnohlídkovo jméno jim evokovalo lišku Bystroušku, ale protože strom je rodu mužského, tak proto Bystroušek,“ vysvětlila náměstkyně Milada Sokolová volbu jména letošního stromu s tím, že jedna z navrhovatelek vítězného jména byla rozsvícení stromu přítomna.

Vánoční trhy v centru Olomouce, stejně jako všechny ostatní v zemi, můžou být otevřené do dnešních 18 hodin. Poté musí stánkaři zavřít. Rychlostí, s jakou vláda toto nařízení uvedla v platnost, je zaskočeno i vedení města Olomouce. „Když jsme rušili kulturní program, měli jsme za to, že jsme včetně rozestupů mezi stánky a povinných dezinfekcí přijali společně s pořadatelem dostatečná opatření k tomu, aby bylo na olomouckých vánočních trzích bezpečno. Že v takovém případě opravdu nelze na náměstí vytvořit méně bezpečné místo, než jsou třeba nákupní centra. Vláda má bohužel jiný názor. Ačkoli nám nové nařízení v tomto směru nedává žádný smysl, nechceme ho nijak obcházet, ale zároveň chci věřit tomu, že se nám podaří najít nějakou zákonnou možnost, jak prodejce nenechat úplně na holičkách,“ doufá primátor Miroslav Žbánek.