Nejrychlejší savec planety v sobotu oslaví svůj svátek. Můžete ho oslavit společně v Zoo Olomouc

foto pixabay.com

OLOMOUC – Nejrychlejší savec planety je zároveň nejohroženější kočkou Afriky. Nejspíš správně tušíte, že se jedná o geparda. Také v Zoo Olomouc žije pár gepardů štíhlých, jedná se však už o seniory. Jeho rozmnožování má jeden háček. Jaký, to se dozvíte na konci článku.

Ve volné přírodě zbývá posledních 7500 jedinců geparda štíhlého, jedná se o nejohroženější kočku Afriky, ohrožuje jí ztráta přirozeného prostředí a také ilegální obchod se zvířaty. Mezinárodní den gepardů připadá na 4. prosince.  Nedávno se z Afriky vrátil zoolog olomoucké zoo, veterinární lékař Jan Kirner, kterého se problematika gepardů v Somalilandu dotkla velmi citelně: “Díky poloze Somalilandu, za kterým se rozkládá Arabský poloostrov, se nabízí cesta transportu gepardích mláďat z volné přírody k bohatým lidem v oblasti Perského zálivu. Somalilandská vláda si stanovila boj proti černému trhu s gepardy za jednu ze svých priorit. Cílem je zastavení exportu. Cca 70% gepardích mláďat uhyne v důsledku dlouhého transportu. Pokud by obchod dál pokračoval, mohl by se stát pro volně žijící populace gepardů v Somalilandu a Etiopii likvidační. Po usilovné dlouholeté práci se podařilo dostat hlavní persónu organizující obchod s „geparďaty“ na čtyři roky do vězení. To je trest, který za protizákonnou činnost v oblasti wildlife crime není obvyklý ani v západních zemích. Celá tato tématika zaujala i National Geographic, který věnoval 25 stran zářijového čísla právě tomuto tématu,“ říká Jan Kirner.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Chov v Zoo olomouc

Olomoucká zoo chová gepardy od roku 1999. V roce 2004 Zoo ve Dvoře Králové sem zapůjčila pětiletou samici Massaru, která ve spojení s pětiletým samcem z Olomouce přivedla na svět paterčata. Celkově se v zoo úspěšně odchovalo 12 mláďat. V současnosti se v Olomouci chová pár gepardích seniorů.

Zajímavosti

Gepard štíhlý je nejrychlejším savcem planety, dokáže vyvinout rychlost až 110 kilometrů v hodině, při běhu se pohybuje až 7 metrů dlouhými skoky. Tuto rychlostí však dokáže běžet asi jen 20 vteřin. Typickým gepardím znakem jsou černé pruhy táhnoucí se z koutku oka až k tlamě – proto je někdy nazýván coby „kočka, která pláče“. Tyto značky pomáhají odrážet záři slunce. Pokud si přejeme gepardy v zajetí rozmnožovat, je potřeba, aby do doby, než k tomuto záměru dojde, měli oddělené ložnice, a to do té míry, že by se případný pár neměl vnímat ani akusticky, ani teritoriálně. Nesmí se slyšet, vidět, cítit. Jinak se mohou považovat za sourozence a nepáří se.

foto Zoo Olomouc