Primátor Prostějova inicioval žádost o obnovení adventních trhů

PROSTĚJOV – Statutární město Prostějov hledá cesty, jak pomoci prodejcům z vánočních trhů, které musely být zrušeny kvůli aktuálním vládním nařízením.

Část živnostníků dostala možnost prodávat na městské tržnici, v případě dalších samospráva zvažuje odkoupit část zboží a věnovat jej potřebným. Primátor František Jura zároveň inicioval společný postup statutárních měst, která mohla vládu požádat o změnu platných opatření.

Prodejcům rukodělných výrobků město nabídlo šanci příležitost nabízet své zboží na zavedené městské tržnici.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Není přitom třeba jakkoliv měnit tržní řád, jeho současná podoba to umožňuje,“ říká primátor František Jura. První čtyři prodejci se na tržnici přesunuli již dnes, v příštích dnech se k nim mohou přidat další.

„Je nám líto, že není možné uskutečnit vánoční trhy přímo na náměstí T. G. Masaryka. Hledali jsme cestu, jak alespoň pro část prodejců najít řešení. Někteří již začali zboží na tržnici nabízet, další to ještě zvažují,“ říká náměstkyně primátora Milada Sokolová. Ta zároveň upozorňuje případné další zájemce, aby se obraceli přímo na Domovní správu Prostějov, která tržnici spravuje. Prostějovská tržnice je v provozu celoročně a občané jsou zvyklí na ni chodit.

Radnice dále zvažuje odkoupení části produktů, které by mohla nabídnout klientům sociálních zařízení a domovů pro seniory i dalším potřebným. Týkat by se to mohlo například trvanlivých potravin.

Město letošní Prostějovskou zimu dlouho připravovalo a věřilo, že se bude moci uskutečnit. Po zákazu trhů hledá cestu, jak občanům nabídnout alespoň část zboží a pomoci také tradičním prodejcům.

„Zrušení jarmarku bereme jako realitu a nesnažíme se je jakkoliv obejít. Jsem přesvědčen, že město musí jít příkladem. Pokud by platná protiepidemická opatření nedodržovala prostějovská samospráva, těžko bychom to mohli žádat po našich občanech,“ dodává František Jura.

Primátor se přesto nevzdává naděje, že se trhy ještě rozběhnou. Inicioval proto společnou aktivitu primátorů všech statutárních měst, která jsou v podobné situaci jako Prostějov.

„Požádal jsem předsedu Komory statutárních měst Svazu města a obcí ČR a primátora Olomouce Miroslava Žbánka, abychom se všichni spojili. Mým cílem je vydání společného stanoviska, které bychom adresovali premiérovi v demisi Andreji Babišovi a premiéru Petru Fialovi. Věřím, že na základě naší iniciativy vláda mohla konání vánočních trhů za splnění hygienických podmínek povolit,“ dodává primátor Jura.