Vánoce jsou žně pro zloděje. Poradíme, na co si dávat pozor

Lustrační foto Pixabay.com

OLOMOUC – Jak se blíží Vánoce, sílí i nákupní horečka a nákupní centra praskají ve švech. Nakupující bohužel často v zápalu nakupování zapomenou, že si mají dávat pozor taky na své věci a chránit se před kapsáři a drobnými zloději. Policie připomíná základní pravidla, jak nenahrávat zlodějům.

„S vánočními svátky vzrůstá potřeba navštěvovat nákupní centra. Zde nakupující zapomínají na základní pravidla, jak předejít kapesním krádežím, ke kterým svou neopatrností ve velké míře přispívají,“ uvedla policejní komisařka Veronika Kimlová. Určitě nedoporučuje vystavovat na obdiv větší finanční hotovost nebo cenné věci. Peněženky bývají mnohdy umístěny na velmi viditelných místech (na povrchu kabelek, povrchu nákupní tašky, a podobně). Velice častým nešvarem bývá ponechání volně odloženého nákupního vozíku se zavěšenou kabelkou či volně odloženou peněženkou. Nevhodné jsou batohy a tašky  na zádech. Muži by měli vše důležité nosit v náprsních kapsách, a ne jak je zvykem v zadních kapsách kalhot.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Problém může vzniknout také na parkovištích, kde nakupující často nechávají v autě cenné věci. To neunikne pozornosti zlodějů, kteří si tipují objekty vhodné ke krádeži. „Auto vždy zamykejte, překontrolujte dovření oken a uzavření zavazadlového prostoru. Nenechávejte ve vozidle cenné věci. Častou chybou, která se Vám může stát osudnou, je ponechání volně odložených věcí na viditelném místě,“ upozorňuje Kimlová. Zloději taky často využijí situace, kdy ukládáte nákup do kufru a nedáváte si pozor na své věci.

V aktuální době adventu se hlídky policie nezaměřují jen na pořádek v ulicích, ale také posilují hlídkové služby na vytipovaných rizikových místech. Tento týden v tomto duchu policisté upozorňovali zákazníky nákupních center v Olomouci, aby byli obezřetnější ke svým věcem a nenahrávali tak kapesním zlodějům. „Dávejte si pozor na své věci a nedávejte tak zbytečně zlodějům příležitost, opatrnost je na místě, a to nejen v předvánočním období,“