Nepopulární kácení v Žebračce pokračuje

PŘEROV – Nic netrvá věčně. Ani stromy nejsou nesmrtelné a pakliže jsou na hranici životnosti, mohou se stát strašákem, který ohrožuje své okolí. V přerovském parku Žebračka se proto bude kácet.

K zemi půjde dvacet topolů, stromy zůstanou ležet v Žebračce na zetlení. Proschlé topoly, které se nacházejí při okraji Národní přírodní rezervace Žebračka, budou v pondělí 6. prosince pokáceny. Cyklostezka vedoucí tímto územím se kvůli těžbě v ten den uzavře.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Jedná se o dvacet topolů kanadských, které se nacházejí na hranici životnosti. Jsou ve špatném zdravotním stavu, prokazují hnilobu kmenů, na větvích je jmelí. Padající větve navíc ohrožují cyklisty,“ uvedla Svatava Doupalová z přerovského magistrátu.

Už na začátku letošního roku, když se v Žebračce ve větším měřítku kácelo, přinesla těžba celou řadu nespokojených připomínek od občanů. Mnozí se obraceli i na Agenturu ochrany přírody České republiky, ale právě ta zásah doporučila i schválila. A nejinak je tomu i nyní.

„Jako odborný lesní hospodář pro lesní majetek města Přerova zdůrazňuji a zaručuji, že jde o nutnou těžbu starých stromů. Hmota bude ponechána v porostu na zetlení, pokácené dřeviny tedy nebudeme nikam převážet,“ konstatuje Vít Navrátil z Technických služeb města Přerova.

Kvůli těžbě v lužním lese bude muset být 6. prosince od sedmi ráno do šesti odpoledne uzavřena část cyklostezky. Ta bude neprůjezdná v úseku od silnice I. třídy směrem na Lýsky až po bránu na Výstaviště z ulice Osmek.