OBRAZEM: V prosinci do tropů. Olomoucké sbírkové skleníky mají tento a příští víkend otevřeno

foto vše Výstaviště Flora Olomouc

OLOMOUC – Víkendový výlet do rozkvetlých tropů či za úrodou citrusů mohou lidé na závěr letošního roku zcela výjimečně zažít ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. Tento a příští víkend mají pro veřejnost otevřeno.

„Při nynějším sychravém počasí se lidé mohou na Výstavišti Flora Olomouc v palmovém, kaktusovém, tropickém i subtropickém skleníku nejen příjemně ohřát, ale především obdivovat řadu jedinečných rostlin. Mnohé navíc právě kvetou. Díky dozrávajícím citrusům jsou skleníky i plné vůní. Jejich návštěva je v současném shonu velice uklidňující,“ uvedla Eva Fuglíčková, předsedkyně představenstva Výstaviště Flora Olomouc. Skleníky mají pro veřejnost výjimečně otevřeno tento a příští víkend vždy od 9:30 do 16 hodin.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

K vidění jsou tak například strelície královské, jejichž nevšední květy připomínají hlavu ptáka jeřába, anebo jihoafrický sukulent stapélie s deseticentimetrovými květy, které zaujmou temně rudou barvou a „vůní“ tlejícího masa. K vidění je i kvetoucí pryšec či popínavá liána alamanda počistivá. Kaktusy mají letos sice už své období kvetení za sebou, přesto si zaslouží pozornost návštěvníků. Zdejší sbírka patří k největším veřejně přístupným v České republice. V subtropickém skleníku lidé navzdory nastupující zimě zažijí atmosféru středomořské zahrady, v níž vrcholí bohatá úroda citrusů. Vedle všeobecně známých mandarinek, pomerančů a grapefruitů jsou k vidění méně známé druhy citrusů – například cedráty.

Vše doplňují expozice s exotickými ptáky a plazy, sladkovodní i mořské akvárium anebo impozantní exempláře palem, fíkusů, sukulentů a kapradin. „Největší oblibě se u našich návštěvníků těší obyvatel akvaterária – kajman brýlový, který zde žije s želvami nádhernými a jinými sladkovodními rybami, z nichž díky své velikosti zaujme letitá piraňa rostlinožravá,“ dodává Pavel Souček, vedoucí oddělení sbírkových skleníků na Výstavišti Flora Olomouc

Při návštěvě sbírkových skleníků je pak třeba dodržovat stejná hygienická opatření jako v dalších zastřešených veřejných prostorech – to znamená udržovat rozestupy, mít zakrytá ústa i nos respirátorem a používat dezinfekci.

strelicie
stapélie
kaktusy
citrusy
kajman brýlový