Koronavirus na Hané polevuje, vyhráno ale není!

OLOMOUCKÝ KRAJ – První prosincová dekáda přináší mírný optimismus ve vývoji covidové epidemie. Olomoucký kraj konečně nedrží celostátní prvenství v přepočteném počtu nemocných a klesla i epidemiologická zátěž ve všech věkových kategoriích. Vyhráno ale ještě zdaleka není. Pozitivní je stále 40% všech provedených testů.

„Sedmidenní relativní pozitivita indikovaných testů však zůstává vysoká (40 %), což svědčí o velké virové zátěži a možnosti onemocnět,“ sdělila tisková mluvčí hygieny Markéta Koutná. V tomto týdnu onemocnělo nejvíce lidí v okrese Olomouc, Šumperk a Přerov. Nejmenší zátěž je na Jesenicku.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Nejvíce marodí děti ve věku 6–15 let. I když počet pozitivních testů ve školách v posledních týdnech klesá, počet řešených škol zůstává stále velmi vysoký. Hygiena řešila v období od 3. 12. do 9. 12. 2021 výskyt onemocnění COVID-19 minimálně ve 300 školách a školských zařízeních Olomouckého kraje. Dle dostupných údajůbyla nařízena karanténní opatření kolektivům v celkem 205 třídách, u kterých ředitelé potvrdili jejich uzavření pro prezenční výuku.

„Aktuální epidemiologická situace v Olomouckém kraji je považována za nestabilní a je třeba ji nepodceňovat. Krajská hygienická stanice apeluje na osobní odpovědnost každého občana při dodržování základních hygienických pravidel, jako je řádné nošení adekvátní ochrany dýchacích cest, důkladné mytí rukou a dodržování rozestupů. Každý, kdo se necítí dobře, by měl omezit své kontakty a nechat se preventivně vyšetřit na nejbližším odběrovém místě, a tím zabránit případnému šíření nemoci,“ dodává Koutná.