Město Olomouc pomůže mamince se dvěma dětmi, kterým minulý týden vyhořel dům

foto Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

OLOMOUC – Městský byt a prominutí nájemného na tři měsíce. Taková pomoc od města zamíří rodině z olomoucké městské části Chválkovice, která přišla kvůli požáru v domě o střechu nad hlavou. Radní města v pátek rozhodli o tom, že budou na přechodnou dobu bezplatně bydlet v městském bytě v Balbínově ulici.

Do tíživé situace se matka s dvěma nezletilými dětmi dostala minulý týden z pátku na sobotu, kdy jim požár komína poničil podkroví domu, způsobil škodu za více než milion korun a v okamžiku zcela změnil jejich život. Situaci proto na místě neštěstí vzápětí spolu s hasiči řešili i zástupci magistrátu. „Zajistili jsme skladové prostory, kde si rodina může uschovat zachráněné vybavení domácnosti, a přistavili jsme kontejner na likvidaci materiálu poničeného požárem tak, aby mohla být zahájena co nejrychlejší rekonstrukce domu. Odbor sociálních věcí pomohl zprostředkovat pomoc Charity a součinnost s výplatou jednorázové sociální dávky. Jsme připraveni i k další pomoci například bezplatným zapůjčením vysoušečů, topidel nebo jiného potřebného materiálu,“ vyjmenoval konkrétní formu pomoci rodině náměstek olomouckého primátora pro oblast ochrany obyvatel Martin Major.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Kromě okamžité pomoci po živelní pohromě zajistilo město rodině i dočasné náhradní bydlení. „Schválili jsme ji ve formě uzavření nájemní smlouvy k bytu v majetku města. To znamená, že jsme pro rodinu našli vhodný volný městský byt, ve kterém mohou zůstat až půl roku, a po dobu tří měsíců jej budou užívat zcela bezplatně. Zároveň budou osvobozeni od jinak běžné povinnosti složit peněžitou kauci,“ vysvětlil princip rozhodnutí rady města olomoucký primátor Mirek Žbánek.

Požárem byly na domě způsobeny tak značné škody, že vyžaduje celkovou rekonstrukci. Na místě ve Chválkovicích zasahovalo několik profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek, kteří zajistili lokalizaci požáru a zamezili rozšíření na sousedící přilehlé rodinné domy v ulici. Rodině poskytl pomoc také posttraumatický tým. Příčinou vzniku požáru je s největší pravděpodobností poškození komínového tělesa.