Zimní údržbu chodníků v Šumperku usnadní maličkost. Pomůžete?

Ilustrační foto

ŠUMPERK – Zimní úklid sněhu z chodníků v Šumperku je zodpovědností města. Letošní zimu by město chtělo vylepšit údržbu. Pomoci můžou i obyvatelé města a není ani potřeba brát lopatu do ruky.

Vylepšit zimní údržbu v Šumperku, zapojit do ní občany, zabránit škodám na zeleni a umožnit technice, aby se dostala všude tam, kam potřebuje. To je hlavní cíl města pro letošní zimní období. I z toho důvodu vznikla pracovní skupina složená ze zástupců oddělení komunálních služeb, zastupitelů i zástupců společnosti SUEZ Technický servis, která má úklid sněhu ve městě na starost.  „Mezi největší úskalí zimní údržby patří nevhodně umístěné nádoby na odpady nebo překážející dopravní značky. Bezproblémový průjezd techniky také mnohdy omezuje samotný tvar chodníku. Například na sídlišti v ulici 8. května nebo na kruhové křižovatce ulic Husitská a Gen. Svobody,“ vyjmenoval problémy zastupitel Martin Kuchtík, který je členem pracovní skupiny.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Některá místa jsou problematická také kvůli špatně zaparkovaným autům, která stojí na místech vjezdu a výjezdu na chodník. Technika pak nemá šanci dostat se na chodník vůbec nebo jen za cenu poškození zeleně. „Dalším problémem jsou přečnívající části zaparkovaných aut do prostoru chodníku. Technice pak nezbývá než provést úklid jen tam, kde má průjezd volný,“ vysvětlil vedoucí Technického servisu Petr Polách, který žádá řidiče, aby svá vozidla parkovali v zimě tak, aby byly chodníky průjezdné v celé šíři.

A jaké kroky jsou plánovány ke zlepšení zimní údržby? V některých lokalitách bude k odhrnování sněhu využívána užší technika, případně frézy na ruční pohon. Novinkou je také kamerový systém na přední i zadní části vozidla provádějícího zimní údržbu, který pomůže s řešením problémů. Oddělení komunálních služeb v problémových místech zajistilo drobné úkony, například posun odpadových nádob mimo chodníky nebo rozšíření prostoru pomocí dodláždění. Ruku k dílu přiložila i společnost SUEZ, která mimo jiné poskytla 100 tisíc korun na opravy poničených zelených ploch.

„Prosíme obyvatele, aby byli ohleduplní a tolerantní. Když ve městě začne mrznout nebo sněžit, nemůžeme být v jednu chvíli všude. Samozřejmě se vždy snažíme město uklidit co nejrychleji, a to v souladu s plánem zimní údržby,“ dodal Petr Polách.

Mapu zimní údržby najdou zájemci ZDE. V mapě se nachází nejen zobrazení pořadí úklidu jednotlivých komunikací, ale také doba, za kterou by měly být chodníky uklizené od sněhu. Jsou zde také vyznačeny chodníky a komunikace, které do údržby spadají. Jde především o ty páteřní a nejvíce využívané, v ulici je udržován vždy jen chodník po jedné straně. Lidé mohou přímo z mapy posílat podněty k zimní údržbě.