Manželé si chtěli půjčit peníze, naletěli ale podvodníkům a o peníze naopak přišli

Ilustrační foto

LITOVELSKO – Předvánočního období dovedou využít i podvodníci, kteří nabízejí zapůjčení peněz. Takovým lidem naletěl také manželský pár z Litovelska, kdy místo toho, aby jim nějaké peníze přišly, naopak poslali podvodníkům požadované poplatky.

Začátkem prosince zažádal manželský pár z Litovelska na sociální síti soukromého investora o půjčku ve výši 30 000 korun. Zaslání peněz na účet manželů bylo podmíněno tím, že nejprve museli na účet věřitele zaslat úhradu bankovních poplatků a náklady na pojištění půjčky. „Důvěřivý pár zaslal na požadovaný účet téměř 3 000 korun,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová. Po odeslání plateb jim měla být půjčka neprodleně poskytnuta. Do dnešního dne ale peníze nedostali a navíc s nimi dotyčný přestal komunikovat.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Tato nepříjemná zkušenost je však neodradila a o pár dnů později opět zkusili obstarat peníze podobným způsobem.Na internetu si vyhledali možnost zápůjčky peněz od neznámé ženy. Podle způsobu komunikace si manželé vyhodnotili, že se jedná o hodnověrnou osobu, a proto ji požádali o půjčku, a to rovnou ve výši 200 000 korun. Začátkem tohoto týdne dostali emailem smlouvu o půjčce. Ta mimo jiné obsahovala podmínku zaplacení smluvních poplatků ze strany dlužníka ve výši přes 6 000 korun. Pár bez zaváhání požadovanou částku odeslal na stanovený účet. Poté jim žena napsala, že před připsáním peněz na jejich účet jí musí uhradit 9 000 korun, kdy se mělo jednat o poplatky bance. Jelikož manželé na účtu nedisponovali takovou částkou, odeslali pouze několik tisíc.

Z důvodu, že žena chtěla doplatit celou částku, se manželé rozhodli, že od smlouvy odstoupí. Počítali s tím, že veškeré odeslané peníze jim vrátí zpět, tak jak bylo uvedeno ve smluvních podmínkách. Od údajné věřitelky se však dozvěděli pouze to, že mají doplatit zbylou částku a k vrácení financí se k jejich smůle neměla. „V celkovém součtu přišli manželé o zhruba 13 000 korun,“ upřesnila Vaňharová. Podvodníkům sice hrozí až dva roky za mřížemi, otázkou ale zůstává, jestli se je podaří vypátrat.

Policie varuje před půjčováním peněz od soukromých osob. Jednak hrozí velké nebezpečí, že se jedná o podvodníky, jednak jsou tyto půjčky většinou spojeny s neúprosnými smluvními podmínkami. Policie zejména nedoporučuje posílat peníze lidem, které znáte jenom z virtuálního prostředí.