Prostějov vzpomíná na Havla

Prostějov – Je tomu deset, co zemřel první porevoluční prezident Václav Havel. Občané města Prostějova na něj vzpomínají s úctou i nostalgií.

První návštěva Václava Havla v Prostějově se konala 28. května 1990. Havel zde učinil krátkou zastávku před cestou do Olomouce, kde měl převzít čestný doktorát filozofie, udělený Palackého univerzitou. Iniciátorem návštěvy byl představitel Občanského fóra, disident a vydavatel samizdatové literatury Miloš Košíček. V úvodě Václav Havel položil květiny na hrob prostějovského rodáka, signatáře Charty 77 generála Víléma Sachera.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Byl to neopakovatelný zážitek, vždyť Havla tehdy vítalo kolem 20 000 občanů na hlavním a okolních náměstích. Promluvil z balkonu radnice. Připomněl události roku 1953, kdy komunistický režim nechal odstranit pomník T. G. Masaryka a podpořil iniciativu na jeho obnovu,“ vzpomíná Hana Bartková.

Tím ale nostalgie Prostějovanů nekončí. Vernisáží byla ve čtvrtek 16. prosince zahájena v kulturním Klubu DUHA výstava fotografií Boba Pacholíka. Tu je možné prohlédnout až do konce ledna 2022.