Chcete poslat vánoční pohlednici? Máte nejvyšší čas. Musíte ji ale poslat správně

Foto: Rýdlová J.

Štědrý den se kvapem blíží. Navzdory všem elektronickým vymoženostem je to právě klasická vánoční pohlednice, která mnohdy potěší adresáta nejvíce. Na rozdíl od rychlopřání na sociálních sítích, která mají jepičí život, si ji můžete doma fyzicky vystavit a těšit se z ní klidně třeba i do příštích Vánoc. Důležité ovšem je, aby došla dotyčnému včas, tedy do Štědrého dne. Vzhledem k vysokém datu ji však nestačí jen vhodit do schránky. Musíte zvolit správnou rychlost.

Lidí, kteří služeb České pošty běžně nevyužívají, přibývá. Proto není divu, že mnozí z nich nezaregistrovali loňskou podstatnou změnu.

Dvě rychlosti doručování

V únoru 2020 došlo ke změně v doručování listovních zásilek, a to v jejich rychlosti. Můžete si zvolit mezi dvěma variantami – prioritním režimem a ekonomickým režimem doručení. Rozdíl bude samozřejmě také v ceně. Za rychlejší doručení si připlatíte. Existují dva typy známek A a B. Toto doručování se týká obyčejného a doporučeného psaní, firemního psaní a firemního doporučeného psaní.

Prioritní režim

V rámci prioritního režimu je garantováno doručení v následující pracovní den po podání dopisu. Tato služba vás přijde na 26 Kč. Dopis je nutno označit, aby bylo jasné, že se jedná o prioritní zásilku. Způsobů, jak odeslat dopis, je několik: nalepíte na něj známku A nebo známky v celkové hodnotě 26 Kč, dopis označíte nálepkou D+1 nebo tuto značku napíšete na obálku rukou, přičemž poslední možností je podání u přepážky, kde oznámíte svůj požadavek odeslat „prioritně“ a pracovnice označí dopis za vás.

Ekonomický režim

Pokud zvolíte tento režim, ušetříte 7 Kč. Dostanete se tedy na původní cenu, která činila 19 Kč. Zásilka bude doručena pomaleji, Česká pošta uvádí ve svých informačních materiálech doručení druhý pracovní den po dni podání. V hektické předvánoční době však berte tuto informaci s rezervou, pošta je často přetížena. Dopis můžete podat k odeslání obdobně jako v předchozím případě, jen místo známky A použijete známku B, obálku neoznačujete žádným zvláštním způsobem. Pokud budete odesílat z pošty, u přepážky řeknete, že odesíláte „ekonomicky“.