POZOR! Podvodníci se vydávají za bankéře

ŠUMPERK – S velmi nepříjemnou zkušeností se na policisty koncem minulého týdne obrátila 42letá žena ze Šumperska, kterou obelstil podvodník, vydávající se za pracovníka jedné z bank. Telefonicky ji zkontaktoval, aby jí sdělil, že má u nich rozpracovaný úvěr.

Když mu žena oponovala, že s bankou, kterou telefonující zastupuje, nemá nic společného, informoval ji, že něco není v pořádku. O pár minut později už přijala žena další telefonát. Tentokrát už od pracovníka té banky, u které má veden svůj účet. „Od něj se dozvěděla, že se do jejího účtu někdo naboural a není bezpečný. Zároveň ji uvědomil, že k vyřešení situace bude zapotřebí, aby si na 14 dnů sjednala úvěr. Ujistil, že poté jí budou peníze vráceny. Domnělý pracovník banky pak ženu dále instruoval, aby navštívila pobočku banky, požádala o okamžitý úvěr, následně vybrala částku tři sta tisíc korun a aby ji poté směnila v bitcoinmatu,“ popsala případ tisková mluvčí policie Miluše Zajícová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za který lze s ohledem na výši způsobené škody dle trestního zákoníku uložit mimo jiné až pětiletý trest odnětí svobody.

POZOR! Chce po vás někdo jménem vaší banky či Policie ČR přístupové údaje do internetového bankovnictví či údaje o platební kartě? Nebo abyste provedli platební transakci z důvodu hrozícího útoku na váš účet?

NEREAGUJTE, JDE O PODVODNÍKA! IHNED KONTAKTUJTE VAŠI BANKU ČI VOLEJTE 158!

Nejen v souvislosti s tímto případem přidáváme několik rad pro bezpečí vašich peněz:

  • Nikdy nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví ani čísla ze své platební karty. Banky se na ně neptají, ani zprávami či e-mailem neposílají odkazy na weby, kde jsou vyžadovány!
  • Nereagujte na telefonní hovory, e-maily ani zprávy, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte okamžitě udělat další kroky pro jejich záchranu.
  • Pány svého účtu jste jen vy. Nezadávejte a nepotvrzujte platby, které vám někdo bude diktovat po telefonu, ani nikomu nesdělujte či nepřeposílejte potvrzovací kódy z SMS. Stejně tak nedávejte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače.
  • Mějte aktualizovaný jak software, tak především antivirus. A to i v telefonu!
  • V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku či volejte 158. Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo či e-mail, včetně těch vaší banky (jedná se o tzv. spoofing).