David s ALS potřebuje pomoc, městys vypsal sbírku

PROSTĚJOVSKO – Dobří lidé ještě nevymřeli. Příkladem toho je případ Davida Hepnara z Nezamyslic, pro kterého vypsal finanční sbírku tamní městys. Krom toho, že je David  vážně nemocný, potřebuje i novou střechu nad hlavou.

David je rodák z Nezamyslic, nyní žije s manželkou v nedalekých Dřevnovicích v rodinném domku, který je důvodem k uspořádání této sbírky. David se vyučil automechanikem, vedl velmi aktivní život, podnikal, miloval motorky a procestoval na nich Česko křížem krážem, rád navštěvoval hudební festivaly a měl rád společnost.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Nebýt amyotrofické laterální sklerózy, vážné nemoci, která mu byla diagnostikována v prosinci 2016, žil by aktivně i nyní. První příznaky onemocnění zaznamenal v roce 2015 a od roku 2018 je trvale napojen na umělou plicní ventilaci. Jeho zdravotní stav vyžaduje péči 24 hodin denně, kterou mu obětavě zajištuje dnes již manželka Žaneta. Jejich společný příběh lásky se začal psát v únoru roku 2016, kdy se seznámili v nemocničním bufetu, kde Žaneta pracovala. Po devíti měsících od jejich seznámení však lékaři vyslovili krutou diagnózu. David chtěl vztah ukončit, což Žaneta odmítla, chtěla mu být nablízku a věřila, že spolu vše zvládnou. Sestěhovali se a spolu opravovali dům v Dřevnovicích, ve kterém žijí.

Rok 2017 byl Davidův poslední, kdy ještě i přes nemoc dokázal bourat, stavět, omítat, sekat trávu a dříví do kamen, vařit, uklízet, řídit auto, nakoupit, prostě všechno, co normální chlap dělá. Kdyby to nedělal, mohl si sílu ušetřit, ale on tím všem dokazoval, že bojuje a nevzdá se. Ten rok musel prodat svou motorku, která byla jeho život, protože již neměl sílu na ní jezdit. V únoru 2018 již David bojoval se svými silami, hodně času prospal a po vyšetření v nemocnici ho bohužel museli hospitalizovat. V noci se začal dusit, a proto byl i zaintubován. Po několika dnech zlepšování dostal naneštěstí zápal plic, byla mu zavedena tracheostomie a musel být připojen na umělou plicní ventilaci.

Ze zápalu plic se vyléčil, ale i přes nadějné pokusy fungovat bez přístrojů mu je museli ponechat. Týdny v nemocnici ubíhaly a psychická stránka všech se zhoršovala. Po delší době se podařilo a David jel i s přístroji domů. Žaneta se naučila odsávat a obsluhovat plicní ventilaci, ale doma nebylo vše připravené, chodník před domem žádný nebyl a předsíň byla jako staveniště. Celá rodina se proto zapojila a snažila se dům přizpůsobit zdravotnímu stavu Davida. 29. 6. 2018 přijel David domů a Žaneta mu od té doby zajišťuje 24hodinovou péči.

David se ještě v té době snažil chodit, dokázal si z vozíku přesednout do auta a zpět. To vše až do března roku 2019, od té doby se jeho zdravotní stav postupně zhoršuje. Veškerá péče byla na Žanetě, dokud se nestal malý zázrak a jim se ozvali z organizace Dech života, která zajistila vše potřebné, včetně lékaře a občasného hlídání. Co bohužel ani organizace nezajistí, je nezbytná oprava jejich střechy nad hlavou, která je rok od roku horší. Je potřeba vyměnit latě a střešní krytinu. Proto vznikla tato sbírka. Pokud můžete, pomozte prosím. Nevíme, jak dlouho tady s námi David ještě bude, ale rádi bychom jemu i Žanetě, která je jeho andělem, zajistili normální bydlení, protože si to oba zaslouží.

Městys Nezamyslice vypsal finanční sbírku pro pana Davida Hepnara, která byla zřízena na základě Osvědčení Krajského úřadu OL kraje, čj. KUOK 123840/2021 ze dne 10. 12. 2021.

Číslo sbírkového účtu je 7982679826/2010

Přispívat lze i do zapečetěných pokladniček, jedna je umístěna na úřadu městyse Nezamyslice, druhá v prodejně ERA Nezamyslice.