Hasiči si neodpočinuli ani o vánočních svátcích. Asistovali u nehod, zachraňovali labuť a hasili saunu

Nehoda nad Šternberkem

OLOMOUCKÝ KRAJ – Během vánočních svátků zasahovali hasiči v Olomouckém kraji častěji než poslední dva roky. Na pomoc museli vyrazit celkem v 51 případech. Vyjížděli k dopravním nehodám, ale také například zachraňovali přimrzlé labutí mládě nebo hasili saunu.

Během tří vánočních svátků zasahovali hasiči v Olomouckém kraji celkem v 51 případech. Oproti posledním dvěma letům jde o nárůst, v letech 2020 a 2019 zaznamenali ve stejném období zásahů čtyřicet. Nejvytíženější byli na Štědrý den, kdy vyjížděli 22x, z toho přesně polovinu tvořily zásahy u dopravních nehod. Už v noci vyjížděli ke kolizi kamionu, který skončil v příkopě u D1 u Lipníku nad Bečvou. Událost se obešla bez zranění. „Nejvážnější nehodu jsme pak řešili po půl 10 ráno nad Šternberkem ve směru na Lipinu, kde se čelně střetla dvě osobní auta, a při srážce se zranili tři lidé,“ informovala krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová. Krátce nato hasiči vyjížděli k nehodě u Uničova, kde se také srazila dvě osobní auta a zranil se jeden člověk.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Na Štědrý den odpoledne pak zachraňovali labutí mládě. Mělo poraněné křídlo, které mu přimrzlo k hladině na přírodním koupališti Jadran u Oseku nad Bečvou na Přerovsku. Labuti křídlo opatrně vysvobodili a dostali ji na břeh. Pak byla dobrovolnou jednotkou z Oseku nad Bečvou převezena na záchrannou stanici Ornis v Přerově, kde se o ni postarali odborníci a ošetřili jí zranění. V souvislosti s mrazivým počasím a záchranami zvířat z vodních ploch hasiči prosí veřejnost, aby před tísňovým voláním nejprve ověřila, zda zvíře potřebuje skutečně odbornou pomoc záchranářů. Setkávají se totiž mnohdy i s případy, kdy vyjíždí ke zcela zdravým jedincům, kteří na zamrzlé hladině pouze odpočívají. Po příjezdu jednotky pak spokojeně odkráčejí na jiné místo, jako se to podle Balážové stalo například na Štěpána v Litovli, kde měly na Olomouckém rybníce údajně přimrznout dvě dospělé labutě.

Na Boží hod vánoční hasiči zaznamenali 13 výjezdů, nejvíce řešili požáry menšího rozsahu, které vždy rychle uhasili, a díky tomu nevznikly větší škody. Už v noci zasahovali ve Vápenné na Jesenicku, kde hořel na zahradě přístavek. Poté hasili požár udírny v Olšanech na Šumpersku či hořící kompostér v Opatovicích na Přerovsku. V Zábřehu je vpodvečer zaměstnal požár kontejneru na odpad a v olomoucké městské části Lošov pak hasili hořící saunu.

Na Štěpána hasiči evidují 16 zásahů. Dopoledne například vyjížděli v Prostějově k prasklému vodovodnímu potrubí, kdy přilehlé ulice zaplavila voda, která namrzala. „Ve spolupráci s majitelem vodovodů a jejich pohotovostními techniky jsme vodu zastavili a odčerpali jsme ji,“ vysvětlila Balážová. Během dne hasiči také řešili tři dopravní nehody, které se naštěstí obešly bez vážnějších zranění.

Kamion v příkopě na D1 u Lipníka nad Bečvou
Zachráněné labutí mládě u Oseku nad Bečvou