V červnu bojovali o život čerstvého maturanta, teď jim přišel poděkovat

Foto Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

ŠTERNBERK – Tragická nehoda se stala v červnu u Lipiny na Šternbersku, o život tenkrát přišel 18letý řidič. Další dva mladí muži, 17 a 18 let, utrpěli vážná zranění a hasiči spolu se záchranáři bojovali o jejich život. Jeden z nich přišel nyní poděkovat šternberským hasičům.

„Děkuji vám za záchranu života,“ poděkoval s vděčností a respektem v hlase šternberským hasičům drobný mladý muž. Spíše ještě chlapec. Podal jim ruku a předal pozornost. „My jsme rádi, že tě vidíme na vlastních nohách,“ odvětili hasiči s úsměvem. Pak zvážní. To když si vybaví letošní červnovou noc, kdy vyjížděli nad Šternberk a kousek od Lipiny bojovali spolu se záchranáři ve zdemolované škodovce čerstvému maturantovi o život. Automobil totiž v plné rychlosti vjel pod kamion odstavený na parkovišti. Náraz byl tak silný, že z vozu vyletěl motor. Několik desítek metrů. O nehodě jsme vás informovali v tomto článku.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Na operační středisko volal jeden z řidičů nákladních aut, že se z osobáku ozývá jen chrčení a všichni tři pasažéři jsou uvnitř zaklínění. Takže už když šternberská jednotka vyjížděla ze stanice, věděla, že to nebude obvyklý zásah. „Řidič byl na místě mrtvý, další dva mladíci byli v hlubokém bezvědomí a oba ve velmi vážném stavu. Ihned jsme začali s vyprošťováním. Museli jsme pracovat rychle. Odstřihli jsme hydraulickými nůžkami dveře, abychom se ke klukům dostali,“ popisuje s odstupem velitel družstva Petr Pavlita.

Vzpomíná, že i pro záchranáře se jednalo o těžký případ. Oba muži utrpěli polytraumata a byli převedeni ještě na místě na umělou plicní ventilaci. „Všichni jsme spolupracovali a makali jsme, abychom mladíky zachránili. Viděli jsme, jak lékař kvůli podání léků a zajištění krevního oběhu navrtává přístup do holenní kosti. To se nám vybavuje dodnes,“ podotýká s tím, že si moc váží zpětné vazby. „Občas se někdo zastaví na stanici a poděkuje, většinou jde ale o drobné každodenní zásahy. Za záchranu života je to asi poprvé v kariéře,“ říká a ostatní hasiči z jednotky, která na místě tehdy zasahovala, přikyvují. „Jsme rádi, že se z toho dostal, protože prognóza byla špatná,“ popisuje Petr a rodina mladíka to potvrzuje.

„Měl mnoho vnitřních zranění, propíchnutou plíci, natrženou slezinu a další zranění. Dostával se z toho pět měsíců a ještě to bude nějakou dobu trvat. Děkujeme hasičům, záchranářům i lékařům za synův život,“ uzavřel tatínek mladého muže a jako poděkování předal šternberské jednotce velký čokoládový dort.