Zvířátka (nejen) v olomoucké zoo chtějí prožít klidný Silvestr a Nový rok

Ilustrační foto

OLOMOUC – Blíží se poslední den roku, který je spojený s bujarými oslavami a odpalováním petard a ohňostrojů. Ne každý však má z tohoto radost. Je potřeba si uvědomit, že něčí radost může někdy znamenat strach někoho jiného. Olomoucká zoo žádá všechny nadšence ohňostrojů, aby neodpalovali petardy a velké ohňostroje v blízkosti zoologické zahrady.

Zoo Olomouc žádá i letos všechny nadšence ohňostrojů i všechny pyromany z přilehlého okolí, aby zvážili nezbytnost odpalování petard a velkých ohňostrojů v blízkosti zahrady, v níž žijí zvířata, která z přežitku nás lidí mohou zásadně strádat. „Jsem rád, že se najdou lidé, kteří za ta léta berou zoo jako součást svého života, přistupují ke zvířatům v ní podobně jako ke svým vlastním a ohňostrojům se je snaží nevystavovat,“ komentuje ředitel zoo Radomír Habáň.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

50x lepší sluch

Zvířecí smysly jsou podstatně citlivější než ty lidské. Představme si, že vše, co slyšíme my, slyší zvířata až 50 x intenzivněji. Zvuky ohňostrojů se tak pro ně mohou měnit v nekonečné peklo, které provází zmatenost, neklid, dezorientace.

Ohňostroj může i zabíjet

Šok z takto markantních zvuků může způsobit potraty březích kopytníků, rušit hnízdící ptáky i ostatní zvířata. Navíc, pokud se jedná o zvířata žijící ve stádu, u nich může dojít ke splašení, následným zlomeninám končetin, případně i k ušlapání.

„Děkujeme za vaši ohleduplnost a za to, že se s ohňostrojem odeberete do vzdálenosti, která zvířatům umožní prožít i konec roku tak, jak potřebují,“ uzavřela mluvčí zoo Iveta Gronská.