Jsem rebelka a občas plavu proti proudu, říká o sobě Ria Hrušovská, propagátorka a profesionální instruktorka metody LES MILLS

Ria Hrušovská v plném zápalu

Podle toho co jsem o vás přečetl, bych hádal, že jste studovala minimálně fakultu tělesné výchovy …

A vidíte, nemáte pravdu. Studovala jsem jazyky, konkrétně francouzštinu. Rodiče ve mně viděli tehdy spíš tlumočnici nebo překladatelku. Jenže já se rozhodla jít jiným směrem. Pohyb mi byl vždycky vlastní a už od útlého věku jsem předcvičovala, chtěla vést ostatní.

Co je to metoda LES MILLS? Mnoha lidem mimo obor fitness aktivit tenhle název nic neříká.

Ria Hrušovská při skupinovém tréningu LES MILLS

Vraťme se do doby, kdy pohybové aktivity nebyly vyhraněné svým zaměření. Hovořilo se o posilování, jazz gymnastice a dalších aktivitách, které měly své více méně přesné vymezení a cílovou skupinu. LES MILLS je metoda, která ve svých programech tohle stírá. Zkuste si představit třeba kruhový trénink na přesně vybranou hudbu a celkové odreagování se od starostí a problémů, které běžně řešíte. Vtáhne vás to do děje a ten prima pocit pokračuje i po cvičení, při relaxaci. Pijete třeba džus a povídáte si s lidmi, kteří jsou na tom podobně. Vlastně se vytváří pocit souznění, vzniká nová komunita. To je fascinující.

Kdy a kde tahle metoda vznikla?

Celé to vzniklo na Novém Zélandu před asi 50 lety.

Co vy a LES MILLS?

Hledala jsem něco odlišného od zažitých principů fitness u nás. Něco, co by mě vnitřně naplnilo, nejen formovalo postavu a příjemně unavilo. Metoda LES MILLES mě prostě oslovila.

Jak a kdy se tahle metoda dostala do povědomí naší veřejnosti?

Přibližně před 15 lety jsme začali cvičit a propagovat hnutí v tehdy pronajatých prostorech v Praze. Postupně přibývalo lidí, které naše myšlenky a principy zaujaly. Byl to zpočátku lavinový efekt, hodně lidí se v LES MILLS zhlédlo a spojilo si s ní životní hodnoty a rovnováhu psychiky s fyzickou zátěží z fitness cvičení.

Kdo jsou ONE TRIBE? Jak souvisí s popularizací LES MILLS u nás?

Zkusím to přeložit z angličtiny. Je to společné krédo lidí, které spojují v podstatě tři principy: buďme stateční, buďme jednou komunitou a buďme jednotní ve způsobu myšlení. To vystihuje volně přeloženo samotnou podstatu ONE TRIBE. Takové tři v jednom.

Rozhodla jste se stát kromě propagátorky metody také v oboru podnikat. Co to obnášelo?

Ria Hrušovská tak říkajíc v civilu

Vzestupy a pády. Někdy až moc hluboko. Pro profi úroveň nestačí být jen fandou LES MILLS. Je to regulérní podnikání s přesnými pravidly. Propracovaný marketing je dnes řízen z Německa. Abych vůbec mohla uvažovat o vybudování profesionálního zázemí, bylo nutné založit právní subjekt a respektovat poměrně přísná pravidla. Šla jsem do toho naplno s kamarádkou, jenže všechno bylo po čase jinak.

Copak, české prostředí vaše aktivity nepřijalo podle očekávání?

Klíčovou roli v počáteční fázi podnikání sehrály ekonomické vazby a osobní vztahy. Zkrátka mi po čase zbyly oči pro pláč a dluhy. A taky jsem přišla o iluze, co se týká vztahů v podnikatelském prostředí. Byla jsem na dně a zvažovala, jestli s tím vším neseknu a nebudu to dělat jen jako své hobby. Ale zvedla jsem se, našla nový partnerský subjekt s mezinárodním zázemím. Myslela jsem si, že mám vyhráno, a vrhla se do práce zase naplno.

Takže opět návrat na výsluní?

Věřila jsem, že ano. Spolklo mně to, pracovala jsem pomocí mobilu třeba i na ulici, a to se mi stalo málem osudným. Uprostřed rozepsané sms zprávy jsem přehlédla autobus. Bylo z toho nepříjemné zranění, které mne na čas vyřadilo nejen z profesionálních pohybových aktivit, ale i z profesního hlediska. Rekonvalescence vyžadovala delší čas. Nečekali na mě. Zase jsem se přepočítala. Dneska ten řetězec posiloven a fitness zařízení již v ČR není. Spolehla jsem se na profesionalitu nadnárodního know-how, ale s ní byla spojena i vysoká konkurence uvnitř organizace samotné, ostré lokty a využití výsledků někoho jiného k vlastní slávě. To ale k velkému byznysu patří, jen mě to zaskočilo v nelehké chvíli. Zase jsem se zvedla a začala hledat tady u nás s kým se spojit. Povedlo se.

Jenomže přišel covid. Byla to další podpásovka?

Byla. A nejen v oblasti cvičení. Na covid mi umřel tatínek. Byl to velmi vitální člověk, sportovec a životní motivátor. Spoustu věcí a životních postojů jsem opět přehodnotila. Protože jako instruktorka a osobní trenérka jsem měla díky opatřením omezenou možnost realizace, založili jsme s bratrem firmu v oblasti výživových doplňků pro fitness. Táta nám shora drží určitě palce…

LES MILLS má přesah do lidské psychiky. Je to v dnešní době důležitý faktor?

Určitě. Dnes možná daleko víc, než před těmi patnácti lety, kdy jsem s LES MILLS začínala. Celosvětově jsou to dnes statisíce lidí, kteří horují pro tuhle metodu, má stovky profesionálních instruktorů a neustále přibývají. I v Česku je to aktuální téma v kontextu současného dění. Fyzická a duševní kondice jsou spojené nádoby. Spousta lidí to vidí jako problém, ale nedokáží ho správně uchopit. Se začínajícím rokem si lidi dávají předsevzetí. Oblast fyzické kondice je jednou z oblastí, kam míří. Přeji všem, aby vytrvalí a dokázali svá přání naplnit.

Foto: archiv respondentky