Velký úspěch českých ochranářů: pomohli dostat za mříže pašeráka zvířat v Indonésii

Zbavená koťata kočky bengálské, autor fotografií: Lucie Čižmářová, environmetální fotografka a zooložka Zoo Olomouc

INDONÉSIE – Polapit pašeráky divokých zvířat na místě jejich působení se nepodaří příliš často. Proto je dopadení pašeráka v Indonésii, na kterém se podíleli dva čeští ochranáři, významným úspěchem. Vše zdokumentovala terénní zooložka Zoo Olomouc, která v místě také pomáhá při ochraně divoké přírody.

Po čtyřech měsících intenzivní práce s vyšetřováním a shromažďováním důkazů o ilegálním obchodě s ohroženými druhy zvířat se mezinárodnímu týmu v čele s dvěma českými ochranáři ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava podařilo dostat za mříže významného indonéského pašeráka ohrožených druhů zvířat. Během zátahu, na kterém čeští ochranáři spolupracovali s indonéskou policií z provincie Západní Sumatra a úředníky z tamní Agentury ochrany přírody, byli v jeho domě zabaveni kriticky ohrožený luskoun ostrovní, tři koťata chráněné kočky bengálské a želva mohutná. Pašerák ale pravidelně obchodoval například i s orangutany, gibony nebo outloni.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Utajované vyšetřování

Více než čtyři měsíce duo českých ochranářů, František Příbrský ze Zoo Ostrava a Tomáš Ouhel ze Zoo Liberec, usilovalo o zatčení významných pašeráků ohrožených druhů zvířat na indonéském ostrově Sumatra. Na stopu zločincům přišli již v prosinci loňského roku během natáčení dokumentárního snímku o kriticky ohrožených luskounech ostrovních. Utajované vyšetřování probíhalo ve spolupráci s expertním vyjednavačem z Jižní Ameriky a za podpory Ofira Droriho, zakladatele sítě mezinárodní organizace EAGLE, která vede boj proti trestné činnosti páchané na volně žijících zvířatech.

Dopadení pašeráka

„Indonéský pašerák s přezdívkou Greed pobízel k lovu mnoho svých pytláků ze Sumatry, zřídil čtyři WhatsAppové skupiny, které měly stovky členů a kde se každý den prodávala nelegálně ulovená zvířata často kriticky ohrožených druhů,“ přibližuje František Příbrský. Usvědčený pašerák byl na místě zatčen a převezen do vazby. Pravděpodobně dostane vyšší sazbu trestu, která se ale na evropské poměry jeví jako velice banální. Očekává se, že dostane asi 2 roky vězení a pokutu v řádu několika milionů indonéských rupií, což znamená jen několik tisíc korun. „Při rozsudku a výši trestu se bohužel klade hlavní důraz především na počet aktuálně zabavených zvířat v daný den při činu a na rozsah celého ilegálního obchodu se nebere zřetel, přestože jej pachatel mnohdy činil i po desetiletí. Každé zatčení pašeráka divokých zvířat vysílá zprávu dalším zločincům. Tato akce tedy bude mít, doufejme, dalekosáhlý dopad,“ říká Tomáš Ouhel ze Zoo Liberec.

Ochranáři

Tomáš Ouhel i František Příbrský působí v Indonésii již více než patnáct let. František Příbrský pracuje s bývalými pytláky outloňů váhavých a luskounů ostrovních. V této činnosti pomáhá i terénní zooložka Zoo Olomouc Lucie Čižmářová. Tomáš Ouhel se již v minulosti opakovaně podílel na zatčení indonéského gangu pytláků želvích vajec i chráněných mořských želv.

Zabavený luskoun ostrovní