Prodával invalidní vozík na inzerát za tisícovku, místo toho přišel o majlant

Ilustrační foto Pixabay.com

OLOMOUC – Na policii se obrátil 46letý muž z Olomouce, který prodával na inzerát invalidní vozík a chtěl za něj tisícovku. Bohužel však sedl na lep podvodníkovi, který ho připravil o mnohonásobně vyšší částku. Podobným způsobem přišla o peníze také 38letá žena z Olomoucka. Policisté varují občany před podvodnými praktikami při prodeji zboží na inzerát nebo přes sociální sítě.

O nemalé peníze přišel 46letý Olomoučan, který prodával zboží na inzerát. Nabízel invalidní vozík za 1 000 korun. Na nabídku zareagoval začátkem dubna zájemce, který požadoval zaslání zboží přes přepravní společnost. Důvěřivý muž na podmínky prodeje přistoupil. „Ke své smůle kliknul na přijatý odkaz, ve kterém vyplnil veškeré údaje ke své platební kartě a poté potvrdil domnělé přijetí platby. Během chvíle ztratil přístup do své mobilní bankovní aplikace a také internetového bankovnictví,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová. Od své banky dostal muž SMSku o schválení úvěru s tím, že peníze byly připsány na jeho účet. Na druhý den kontaktoval svoji banku, kde se dozvěděl, že částka schváleného úvěru ve výši téměř 90 000 korun, již byla z účtu odčerpána. Muži asi moc nepomůže fakt, že v případě dopadení si podvodník může posedět za mřížemi v krajním případě až osm let.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Podobným způsobem přišla o peníze 38letá žena z Olomoucka. Ta na sklonku března prodávala přes inzertní portál chytré hodinky za zhruba 6 000 korun. „Na nabídku zareagovala jí neznámá osoba, která požadovala jejich doručení přes přepravní společnost. Současně jí zaslala odkaz, po jehož odkliknutí byla prodávající přesměrována na stránky, které vzhledem odpovídaly nejmenované přepravní společnosti,“ objasnila Vaňharová. Důvěřivá žena vyplnila číslo své bankovní karty, její platnost a kód. Po chvíli zjistila, že jí z účtu zmizelo téměř 22 000 korun. V tomto případě může podvodník strávit za mřížemi až dva roky.

Policisté apelují na občany, aby dbali zvýšené obezřetnosti při prodeji zboží prostřednictvím inzertních serverů či sociálních sítí. Falešní kupující se snaží prodejce zmanipulovat k provedení různých plateb nebo poskytnutí údajů k platební kartě, internetovému bankovnictví a podobně. Pachatelé nejčastěji pracují s podvodnými platebními bránami, fiktivními přepravními společnostmi nebo falešným příjemcem.