O Velikonocích bude po celou noc osvětlen Krizový kříž v jesenických lázních

Nasvícený Krizový kříž, foto Městský úřad Jeseník

JESENÍK – Mezi jesenickými lázněmi a městem se na výjimečném místě s krásným výhledem na pásmo Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor nachází památka z 19. století nazývaná Krizový kříž. Místo nabízí příležitost ke klidnému odpočinku i dnes. Na Velký pátek a Velikonoční neděli se naskytne neobvyklá podívaná, Krizový kříž bude osvětlen po celou noc.

Krizový kříž v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku připomíná minulé doby, kdy na tuto lokalitu chodili naši předkové prosit za uzdravení a sílu v životních zkouškách a těžkých obdobích. Kříž je umístěn na výjimečném místě s krásným výhledem a ve významné dny bývá přes noc nasvícený. Právě to se stane na nadcházející Velký pátek a Velikonoční neděli.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Kříž nechal postavit v roce 1846 kníže Johann II. Liechtenstein z vděčnosti za uzdravení v jesenických lázních. Místo se stalo velice oblíbené a vztahují se k němu legendy o sabatech čarodějnic, které však nejsou potvrzené. Jisté je, že se sem chodili modlit pacienti právě v období léčebné krize, aby došlo k jejímu úspěšnému překonání. Někdy v 60. letech 20. století byl původní kříž zničen velkou vichřicí. Nahrazen byl o něco menším křížem, který zde setrval až do léta 2018, kdy byl pomník znovu obnoven místními.