Šumperk bude letos zelenější a rozkvetlejší

Ilustrační foto Pixabay.com

ŠUMPERK – V Šumperku letos přibydou nové kvetoucí záhony, vysazeny budou desítky stromů a keřů.  Novou okrasnou zeleň získají sídliště, lokality s rodinnými domky, parky i hřbitov. Město věnuje mimořádnou pozornost zeleni ve svých ulicích.

„Zeleni ve městě věnujeme mimořádnou pozornost, o stromy pečuje odborná arboristická firma, což je na kvalitě zeleně znát. V letošním roce plánujeme na území města vysadit celkem 50 stromů, zhruba 150 keřů a stovky květin. I díky tomu je naše město zase o kousek krásnější,“ uvedl šumperský starosta Tomáš Spurný. Vylepšení se již dočkala křižovatka ulic Zábřežská a Alšova, kde byly vysazeny čtyři akáty a rododendrony, obnoven zde bude živý plot. Okrasné keře přibydou také v lokalitě Pod Senovou a ulici Kocourkově. Muchovníky, což jsou okrasné stromy s jedlými plody, budou vysázeny ve Zborovské ulici. Zelený pruh a okrasné keře budou vysázeny v prostoru mezi novou zástavbou rodinných domků a silnicí v lokalitě U Hniličky v Horní Temenici.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Rozkvetou také sídliště. Nevzhledná betonová zeď naproti parkovacímu domu v Temenici by měla brzy začít obrůstat popínavými okrasnými rostlinami. „Nejprve zde však proběhne vyčištění od náletů a plevele,“ vysvětlila Šárka Hofmannová z oddělení komunálních služeb města. Rozkvetlých záhonů s trvalkami a letničkami se dočkají i obyvatelé sídliště v Evaldově ulici.

Pestřejší zeleň bude i v centru města. V Radniční ulici u pavilonu nahradí starý živý plot trvalkový kvetoucí záhon, trvalková výsadba bude provedena ve stejné ulici o kousek výše u křížku před klášterním kostelem. „K oživení dojde i na Hlavní třídě, kde budou podsadby stromů dosázeny trvalkami i letničkami. O letničky bude doplněn také rozkvetlý záhon před obchodní akademií. Chybět nebude ani mobilní zeleň s květinami, osázeny letničkovou výsadbou budou i květináče na Točáku,“ doplnila Šárka Hofmannová.

Na některých místech také došlo k radikálním ořezům stromů. Z důvodu zachování podjezdných a podchodných výšek bylo nutno značně zredukovat koruny stromů v ulici 8. května, Prievidzské a Jiřího z Poděbrad.

Pestrobarevnou květenu získají také dva parky. Ve Dvořákových sadech obepnou betonovou pergolu popínavé okrasné rostliny. V předjaří byly provedeny zdravotní řezy vrb, které jsou napadeny hnilobou a v kmenech jsou rozsáhlé dutiny. Bohužel dva stromy se již nepodařilo zachránit, na podzim tak půjdou k zemi. Nahrazeny však budou šesti mladými vrbami. „Pokud bude potřeba, objeví se u nově vysazených stromů zavlažovací vaky. Ty budou dodávat stromům potřebnou závlahu,“ informovala Šárka Hofmannová. Radikální ořezy se nevyhnuly ani Sadům 1. máje, které byly již loni zprůhledněny především z bezpečnostních důvodů. V letošním roce zde bude následovat další krok, a to výsadba trvalek a letniček.

Na hlavním hřbitově budou založeny další záhony s kvetoucími trvalkami a cibulovinami. Na místech, kde zavíječ zimostrázový zlikvidoval živé ploty z buxusů, budou vysazeny odolnější brsleny. V blízkosti kolumbárních okének pro zastínění laviček budou vysazeny okrasné třešně a u hlavního parkoviště javory. Po založení nové vsypové loučky v loňském roce, bude letos v části nad schodištěm vybudován nový urnový háj.

Město se každý rok snaží, aby bylo zase o kousek zelenější a rozkvetlejší. Bohužel toto úsilí bývá někdy zbytečně vynakládáno. Někteří lidé si pletou veřejnou zeleň s květinářstvím a odnášejí si cibulky i sazenice. Zmizely například levandule před COOPem v Zábřežské ulici, macešky na hřbitově, nebo letničky a trvalky, které byly vysázeny v květináčích v centru města. Z rozpočtu města tak budou muset být vynaloženy finance na jejich opětovnou výsadbu.