Řidič – neřidič na Šumpersku ujížděl celníkům i policistům, nakonec skončil mimo silnici

Fotky Policie ČR

ŠUMPERSKO – V pátek 13. května pátrala hlídka celníků po neprocleném zboží poblíž Červené vody u Králík. V pozdních večerních hodinách se rozhodla zastavit auto s českou značkou, řidič však nerespektoval výzvu k zastavení a začal ujíždět. Do pronásledování se zapojila také policie, ujíždějící řidič nakonec skončil mimo silnici. Nehoda se obešla bez vážnějšího zranění. Po nehodě se ukázalo, proč se řidič snažil celníkům i policistům ujet.

V pátek 13. května hlídka celníků kontrolovala projíždějící auta poblíž Červené Vody u Králík, přičemž pátrala po neprocleném zboží a zaměřila se zejména na minerální oleje, líh či tabákové výrobky. Krátce po desáté hodině večer se rozhodla zastavit auto Mitsubishi Space Star s českou značkou. „Řidič daného vozidla ovšem nerespektoval pokyn k zastavení, ohrozil přítomné celníky a začal ujíždět,“ uvedl mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj David Kubenz. Celníci se okamžitě pustili za ujíždějícím autem a o pomoc zároveň požádali Policii ČR. Auto ujíždělo po silnici první třídy číslo 11 směrem na Olšany a Bludov, kde se k pronásledování přidaly i hlídky policie. Zde se řidič rozhodl pokračovat po cyklostezce vedoucí přes Bludoveček do Šumperka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Když řidič proti sobě uviděl policejní auto přijíždějící od Šumperka, strhl řízení, aby ho objel, ale manévr nezvládl a narazil do dřevěného oplocení obory, stojícího policejního vozu a nakonec skončil mimo komunikaci. Jedenatřicetiletý řidič vystoupil z auta pod hrozbou namířenou zbraní, spolu s ním v autě jeli další tři spolujezdci, z čehož jedna žena se při nehodě zranila a byla převezena do šumperské nemocnice.

Dechová zkouška u řidiče byla sice negativní, zato test na drogy byl pozitivní na amfetamin / metamfetamin. Pekařskému vyšetření spojenému s odběrem krve se řidič odmítl podrobit. To však zdaleka nebyl jediný prohřešek. „Dalším šetřením pak policisté zjistili, že muž za volantem neměl co dělat, protože nevlastní žádné řidičské oprávnění a navíc má soudem vyslovený zákaz řízení až do srpna roku 2033,“ přesnila policejní mluvčí Marie Šafářová. Řidič skončil v policejní cele, po provedení nezbytných policejních úkonů byl propuštěn na svobodu.

Celková škoda byla předběžně odhadnutá na 50 tisíc korun, z toho 20 tisíc na Mitsubishi, 15 tisíc na policejním voze a 15 tisíc na oplocení obory. Za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání může řidič – neřidič strávit až dva roky za mřížemi.