Smetanovy sady by se měly stát chloubou města Jeseníku

Ilustrační foto

JESENÍK – Jesenické zastupitelstvo schválilo vypsání architektonicko–zahradní soutěže, v níž by měl být vybrán architekt, který navrhne novou podobu Smetanových sadů v Jeseníku. Cílem je vdechnout městskému parku novou energii a vytvořit z něj reprezentativní místo sloužící občanům města i turistům.

Dnešní park tvoří dva původně samostatné celky. Na Raymannův park z počátku 19. století navázal o desítky let později městský park v anglickém stylu, jehož dominantou se stal roku 1909 pomník Vincenze Priessnitze. Park s mnoha prameny leží v pozoruhodném krajinném rámci mezi řekou Bělou a vrchy Zlatý chlum a Křížový vrch. Dnešní Smetanovy sady jsou, i přes svou horší dostupnost, oblíbeným místem trávení volného času obyvatelů města. Na stavu celého parku se bohužel podepsala desetiletí nedostatečné péče. Urychlenou rekonstrukci dnes vyžadují některé části parku, jako je alej Nářků či části nábřeží. Obliba parku a zajem veřejnosti jsou patrné i z velkého množství podnětů občanů na zlepšení parku v rámci projektu Tvoříme Jeseník (participativního rozpočtu).

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Architekt města Tomáš Pejpek se zahradní architektkou Vlastou Hábovou vytipovali možnosti, jak k parku přistoupit: od postupné prosté obnovy až po zásadní upgrade, který by přinesl obnovenou základní krajinářsko-zahradní koncepci a řešil nové funkce a atrakce pro návštěvníky. Jeseničtí zastupitelé si důležitost Smetanových sadů pro město uvědomují a vybrali cíl nejvyšší. „Chceme-li povýšit sady na park srovnatelný s nejlepšími realizacemi v ČR po stránce zahradně-krajinářské i po stránce atraktivity a užitné hodnoty pro turisty i místní, a navíc řešit lepší propojení parku s centrem novou lávkou, je logickou cestou vybrat pomoci soutěže špičkového architekta,“ dodává městský architekt Tomáš Pejpek. Příprava architektonicko-zahradní soutěže začíná, vyhlášení lze čekat na podzim.