Kupte si unikátní sběratelské bankovky Naše zoo, podpoříte ohrožená zvířata

OLOMOUC – České zoologické zahrady nabízejí možnost pořídit si unikátní sběratelské bankovky s motivy zvířat chovaných v zoologických zahradách. Bankovky si můžete pořídit také v Zoo Olomouc v prodejním automatu. Část zisku z prodeje bude použita na financování záchranných projektů olomoucké zoo.

Sběratelé a návštěvníci českých zoologických zahrad mají možnost pořídit si pamětní listy „Naše Zoo“ v podobě bankovky vytištěné ve Státní tiskárně cenin. Pamětní listy s hlavním motivem evoluce vzešly z mezinárodní designerské soutěže. Bankovky s propracovanou kresbou zvířat, usazených do jejich biotopů, pochází zdílny designerské dvojice české akademické sochařky a medailérky Majky Wichnerové a slovenského designéra Mateje Gábriše. Sběratelé se mohou těšit například na tygra ussuryjského, lva berberského, krajtu zelenou, žirafu Rothschildovu a pandu červenou. Jednotícím prvkem celé série bankovek je osoba Charlese Darwina. „Jsem velice rád, že jsme mohli být součástí projektu, který je z pohledu ceninové polygrafie velmi zajímavý, pomáhá tam, kde je potřeba a zároveň přináší radost,“ uvádí generální ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Celý počin mě těší o to víc, že část zisku z prodeje bude poukázána na naše záchranné projekty,“ dodává ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň. Jako první si mohou tyto ceniny zakoupit návštěvníci zoologických zahrad v Liberci, Olomouci, Plzni a ve Dvoře Králové prostřednictvím samoobslužného automatu. Plánován je i prodej v dalších středoevropských zahradách.

„Použili jsme kombinovanou techniku akvarelu, pastelky a tužky. Jednotlivé části zároveň ukrývají řadu ochranných prvků,“ popisují autoři. Pamětní listy byly vytištěny Státní tiskárnou cenin na ceninový papír s vodoznakem lipového listu s viditelnými a neviditelnými vlákny. Na hlavní motivy na lícové a rubové straně včetně číslování byla použita technologie digitálního tisku, ostatní motivy v podtisku včetně UV barev jsou tištěny ofsetovou tiskovou technikou. Emise, která je určena pro české zoologické zahrady, je obohacena na lícové straně českým lvem ze stříbrné fólie, která byla aplikovaná pomocí horké ražby.