Zdravotní péče pro 21. století. Šternberská nemocnice má novou internu za čtvrt miliardy korun

Fotky Krajský úřad Olomouckého kraje

ŠTERNBERK – Ve Šternberku mají lékaři i pacienti k dispozici nový interní pavilon za 259 miliónů korun. Čtyřpodlažní budova je plná moderních lékařských technologií, které teď budou sloužit lidem z celého regionu. Pacienti se mohou nově těšit například na moderní ambulantní prostory, na pokoje hotelového typu, ve kterých nechybí klimatizace, vlastní sociální zázemí a na designově řešený interiér. Nový pavilon začne plně sloužit pacientům od konce letošního léta.

Prostorný, maximálně moderní a komfortní pro pacienty i zdravotníky – takový je zbrusu nový interní pavilon Nemocnice AGEL Šternberk, který včera nemocnice slavnostně otevřela. Jeho výstavba trvala 30 měsíců a rostl od samotných základů, díky čemuž mohla vzniknout budova odpovídající veškerým požadavkům jak pro moderní léčbu, tak i komfort pacientů. Nová pětipodlažní budova vznikla v areálu nemocnice, na místě bývalé budovy ředitelství. „Toto umístění bylo vybráno s ohledem na praktičnost a funkčnost. Nachází se v těsné blízkosti hlavní budovy, kde sídlí také chirurgie, ARO, nebo radiodiagnostické oddělení, a umožnilo propojení těchto budov koridorem. Díky koridoru teď nově můžeme přesouvat pacienty „suchou nohou“ k dalším potřebným vyšetřením, což je jednak rychlejší, tak i komfortnější. Zejména za špatného počasí a u hůře mobilních pacientů,“ vysvětluje Katarína Bučková, ředitelka Nemocnice AGEL Šternberk.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V suterénu nové budovy se nachází technické zázemí a šatny zaměstnanců, v dalších čtyřech podlažích jsou pak k dispozici prostory pro ambulantní i lůžkovou část interního oddělení. „Do prvního podlaží je začleněn ambulantní trakt se všemi odbornými ambulancemi. Druhé a třetí podlaží je vyčleněno pro standardní lůžkovou část, kdy se na každém patře nachází třináct dvoulůžkových pokojů. V posledním čtvrtém patře je umístěna jednotka intenzivní péče o deseti lůžkách,“ popisuje lékař Lukáš Prucek, primář interního oddělení Nemocnice AGEL Šternberk.

Oproti původnímu řešení přitom nová JIP disponuje boxovým systémem, který zajistí nejen soukromí u pacientů v těžkém stavu, ale umožní izolovat pacienty potenciálně infekční nebo infekční. Standardní pokoje jsou pak oproti minulosti prostornější, moderně vybavené, disponují vlastními koupelnami i klimatizací.

Oddělení zároveň získá i nové vybavení a několik nových přístrojů. „Novinkou je například echokardiografický přístroj s vysokou kvalitou zobrazení, který umožní citlivěji a přesněji detekovat morfologické a funkční anomálie srdce a cév. K monitorování pacientů na jednotce intenzivní péče pak máme nově monitorovací vybavení zahrnující bed side monitory a centrálu na pracovně zdravotníků. Výhodou celé sestavy je kromě nepřetržitého dohledu nad vitálními funkcemi (tep, rytmus, krevní tlak, invazivní měření tlaků, saturace kyslíku, dechová frekvence) také velký displej umožňující dobrou orientaci i v krizové situaci nebo vylepšený systém detekce arytmií, a navíc v případě potřeby možnost monitorace EEG,“ uzavírá primář interního oddělení šternberské nemocnice.

Budova splňuje provozní, prostorové a hygienické požadavky na péči o pacienty 21. století a zároveň má charakter pasivní nízkoenergetické stavby, díky čemuž bude energeticky téměř soběstačná. „V případě výstavby nového interního pavilonu můžeme mluvit o jedné z největších investičních akcí Olomouckého kraje v posledním desetiletí. Celkové finanční náklady se přiblížily 260 milionům korun, z čehož více než 200 milionů korun poskytl kraj ze svého rozpočtu. Jsem rád, že výstavba nového pavilonu s konečnou platností potvrdila stabilitu Nemocnice AGEL Šternberk v rámci systému akutní lůžkové péče v našem regionu a definitivně vyvrátila úvahy o jejím zrušení, které v minulosti na různých úrovních zaznívaly,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.