Pítka ve městě nebo grilovací altánek? Přerované můžou hlasovat, co chtějí vylepšit ve městě

Na veřejném představení návrhů prezentovalo svůj nápad 16 navrhovatelů, foto Magistrát města Přerova

PŘEROV – Až do 31. července mohou lidé v Přerově vybírat z 23 návrhů, které jejich autoři přihlásili do participativního rozpočtu města. V pátek odpoledne byly všechny návrhy představeny na veřejném projednání v Městském domě. Lidé tak měli možnost seznámit se s nápady, o kterých jsou jejich autoři přesvědčení, že by pomohly zlepšit život v Přerově

Hlasující si mohou vybrat, které projekty svými hlasy podpoří. Na webu participativního rozpočtu jsou všechny návrhy popsány a ze stejného místa mohou zájemci elektronicky hlasovat. Stačí zvolit modré tlačítko v pravém horním rohu označené názvem Hlasovat. „Každý má možnost udělit 6 kladných a 3 záporné hlasy. Plusové body lidé přidělují projektům, které se jim nejvíce líbí, jsou podle jejich názoru užitečné, nebo se díky jejich realizaci ve městě něco vylepší. Minusové body naopak udělí návrhům, které jim přijdou nedůležité, zbytečné, bez pozitivního efektu,“ vysvětlila náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Jakmile si člověk rozmyslí, jak s body naloží, zadá číslo svého mobilu, na který mu přijde jednorázový PIN umožňující odeslání hlasů vybraným projektům. „Po ukončení hlasování budou návrhy seřazeny sestupně podle počtu dosažených bodů. Realizovat se budou nejlépe hodnocené návrhy, které v součtu svým finančním objemem nepřesáhnou jeden a půl milionu korun,“ připomněl vedoucí odboru koncepce a strategického rozvoje Pavel Gala. V případě stejného množství kladných hlasů po konečném sečtení, bude realizován návrh s nižším počtem záporných hlasů. Celkové výsledky a vítězné návrhy budou známé do 15. srpna.

„Překvapilo mne, že se hned napoprvé v participativním rozpočtu sešlo 45 návrhů, z nich 23 vyhovělo vyhlášeným zásadám. To svědčí o tom, že se lidé zajímají o své město, o to, jak vypadá, co by se dalo vylepšit a změnit. Jsem zvědavá, které návrhy získají nejvíce hlasů a budou se realizovat,“ dodala Mazochová. Zmínila také, že na participativní rozpočet je připraven jeden a půl milionu korun a realizace jednoho návrhu nemá přesáhnout půl milionu.

O hlasy se ucházejí tyto projekty:

 1. Zpomalení dopravy v ulici Jateční (dodržování rychlosti 30 km/hod., snížení hlučnosti)
 2. Mobiliář – rybník Předmostí po revitalizaci
 3. Relaxační chodník
 4. Venkovní betonový stůl na stolní tenis
 5. Grilovací zóna Laguna
 6. Zelené zastávky MHD
 7. Koše na psí exkrementy
 8. Rozhledna na Čekyňáku
 9. Nová zastávka autobusové dopravy ulice Hlavní (Újezdec, pošta Depo 70)
 10. Zelená střecha na zastávce MHD
 11. Zrcadlo u Bečvy
 12. Dešťová voda pro Hvězdárnu
 13. Workoutové hřiště u nemocnice
 14. Pořízení mobilního letního kina
 15. Workoutové hřiště Kabelička
 16. Pítka ve městě
 17. Jógová stezka s platformou pro cvičení
 18. Fit stezka v naučné stezce Přerovským luhem
 19. Grilovací altánek na Laguně
 20. Stojany na kola u dětského hřiště Malá Trávnická – Kozlovská
 21. Relax zóna ve městě
 22. Workoutové hřiště Laguna (rozšíření)
 23. Revitalizace veřejného prostranství před a za kulturním domem ve Vinarech