Vyrážíte na dovolenou? Počítejte s častějšími policejními kontrolami na silnicích

Policejní kontrola dnes dopoledne v Prostějově

OLOMOUCKÝ KRAJ – Letní měsíce patří na českých silnicích z hlediska bezpečnosti mezi ty nejrizikovější v roce. Začátek prázdnin s sebou přináší nejen zvýšený provoz na silnicích, ale také zvýšený pohyb cyklistů a dětí, které na čas opustily školní lavice. Policie proto v tomto období zintenzivní dohled na silnicích a přidává několik rad, jak dojet v pořádku na dovolenou a bezpečně se vrátit domů.

V tuto chvíli dohlíží policie na provoz zejména na vytížených dopravních tepnách, v rizikových úsecích a v turisticky významných oblastech. „Na policejní hlídky však lidé mohou natrefit v podstatě kdekoli, protože do této dopravně bezpečnostní akce jsou zapojeni nejen dopravní policisté a policisté z dálničního oddělení, ale také policisté z obvodních oddělení či cizinecké policie,“ upozorňuje policejní koordinátorka prevence Jiřina Vybíhalová. Podle ní se policisté zaměřují především na dodržování stanovené rychlosti jízdy, způsob jízdy, používání bezpečnostních pásů a sedaček při přepravě dětí, telefonování za jízdy, technický stav vozidel, zákaz požívání alkoholu a drog řidiči.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V rámci Olomouckého kraje policie v loňském roce šetřila 5 269 dopravních nehod. V porovnání s rokem 2020 to bylo o 258 nehod více. Při nehodách loni v kraji zemřelo 42 osob (17 řidičů motorových vozidel, 4 spolujezdci, 9 motorkářů, 7 cyklistů a 5 chodců), což je o 19 usmrcených osob více než v předešlém roce. A právě prázdninová bilance je z pohledu závažnosti následků dopravních nehod alarmující. V období letních měsíců, od června do srpna, zemřelo na silnicích Olomouckého kraje 19 lidí. Buďte proto na silnicích opatrní, zbytečně neriskujte, nespěchejte, nevynucujte si za každou cenu přednost v jízdě a počítejte s chybami druhých. „V letošním roce evidujeme prozatím 2 715 dopravních nehod, o život při nich přišlo 11 osob,“ dodává Vybíhalová.

Pozor na únavu za volantem!

Na dovolenou vyrazte, pokud možno, odpočatí, cestu si dobře naplánujte, zjistěte, zda vás nečekají nějaká dopravní omezení a raději počítejte se zdržením. Rozhodně nepodceňujte únavu za volantem. Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Rizikové situace mohou vzniknout i při návratu z dovolené, třeba jen několik posledních kilometrů od domova, kdy se řidič přemáhá a už mu připadá zbytečné udělat bezpečnostní přestávku. Jenže právě v takové situaci mohou být jeho reakce na dění v provozu výrazně zpomalené a ledacos přehlédne. Řidič by měl pamatovat také na dostatečný pitný režim. Zároveň by si měl před jízdou zkontrolovat technický stav vozidla, doplnit provozní kapaliny a pamatovat také na řádné zajištění přepravovaných věcí.

Aktuální dopravní omezení v kraji

Pokud jde o stěžejní dopravní „tepny“ v kraji, musí řidiči stále počítat s dopravním omezením na dálnici D46 u Prostějova, kde se tvoří dlouhé kolony, na dálnici D35 u Velkého Újezdu, kde stále probíhá oprava dálnice, výrazné omezení čeká na řidiče také na silnici I/55 při průjezdu Přerovem, kde mimo jiné stavební úpravy probíhá výstavba okružní křižovatky.