OBRAZEM: Lesní požár v Českém Švýcarsku pomáhalo hasit 173 hasičů z Olomouckého kraje

Fotky Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

ÚSTECKÝ/OLOMOUCKÝ KRAJ – Celkově 13 dnů zasahovaly profesionální a dobrovolné jednotky z Olomouckého kraje s velkým nasazením u rozsáhlého požáru Národního parku České Švýcarsko v Ústeckém kraji. Práci jim komplikovaly vysoké teploty, sucho, kopcovitý a skalnatý terén, fyzická náročnost, množství prachu a kouře a složitá doprava vody, materiálu i lidí.

Včera se na své základny vrátilo 45 hasičů z Olomouckého kraje, kteří tvořili 4. směnu hasebního odřadu (týmu). Na místě zůstávají z našeho kraje již jen 4 členové čerpacího odřadu, který má na starosti velkokapacitní čerpadlo a obsluhuje tak jedno z čerpacích stanovišť.Během 13 velice náročných dní se v okolí Hřenska vystřídalo 115 profesionálních a 58 dobrovolných hasičů z Olomouckého kraje. Ti měli za úkol zajistit čerpací stanoviště a vyhledávat skrytá ohniska hoření a dohašovat je. “Jako i ostatním kolegům v jiných sektorech nám práci komplikovaly vysoké teploty, sucho, kopcovitý, skalnatý terén, fyzická náročnost, množství prachu a kouře, složitá doprava vody, materiálu i lidí,” uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Hasiči naplno využili svou těžkou techniku, a to konkrétně velkoobjemové cisterny, automobilové cisterny, výkonné velkokapacitní čerpadlo a čtyřkolky. Denně byli v akci hasiči – lezci, kteří se díky svým schopnostem a lanovým technikám dostávali i do jinak téměř nepřístupných míst. Pomáhaly jim rovněž termokamery a drony s termovizí, pily a hasicí vaky.Na místě zasahovali profesionální hasiči ze všech územních odborů Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje a dobrovolné jednotky z Opatovic, Postřelmova, Šumperka-Temenice, Náměště na Hané, Senice na Hané, Troubelic, Doloplaz, Olšan u Prostějova, Nové Hradečné, Němčic nad Hanou, Brodku u Prostějova, Bělkovic-Lašťan, Protivanova, Jeseníku, Olomouce-Holice a Olomouce-Droždína.

Zásah u Hřenska v číslech:

  • Z Olomouckého kraje byly vyslány 2 typy odřadu, jeden určený k čerpání vody a druhý k hašení.
  • Při hašení se v národním parku vystřídaly 4 směny hasebního odřadu a 5 směn čerpacího odřadu.
  • V plném nasazení hasiči na severu Čech zasahovali 13 dní, a to od 29. července do 10. srpna.
  • Do likvidace požáru se zapojilo 115 profesionálních a 58 dobrovolných hasičů z Olomouckého kraje.
  • Jednu směnu odřadu tvořilo zhruba 45 hasičů.