Jak úspěšně reklamovat XII: Dárek zdarma. Co když se vám pokazí?

Ilustrační foto

Potenciální zákazníci jsou mnohdy lákáni na nabídku dárku zdarma. Jeho kvalita však nemusí být vždy prvotřídní. Co dělat, když se pokazí? Můžete ho reklamovat?

Dárek reklamovat nelze

Rozhodnete se koupit si počítat, ke kterému dostanete tiskárnu zdarma. Vaše radost z výhodného nákupu však netrvá dlouho. Tiskárna po měsíci lehkého provozu začne stávkovat. Odnesete ji do prodejny, kde vám však řeknou, že ji reklamovat nemůžete, protože se jedná o dárek. Mají pravdu?V tomto případě bude stát zákon na straně prodávajícího. Dárek totiž není předmětem kupní smlouvy. Získali jste ho bezúplatně, tedy jako dar, a tudíž se na něho reklamace nevztahuje.

Dárek za korunu

Naprosto jiná situace nastává v případě dárků za symbolickou cenu. Například si koupíte mobil a k němu od stejného výrobce dostanete za symbolickou 1 Kč chytrý náramek. Ten se pokazí a prodejce vás odmítne s tím, že dárky reklamovat nelze. Zde ovšem nastává jiná situace. „Dárek“ jste nedostala zdarma, ale zaplatila jste za něho, byť se jednalo o pouhou 1Kč. Takže prodejce je povinen vaši reklamaci přijmout. Pokud odmítne, můžete se obrátit na Českou obchodní inspekci, která by mu mohla uložit i pokutu.