Nostradamus: Jeho proroctví nejsou dešifrována ani dnes

Nostradamus

Mnozí lidé věří, že tento zřejmě nejslavnější věštec přesně popsal budoucí události na několik stovek let dopředu. Nyní jde o to, jak jeho popisy správně přečíst – to ale dosud neví nikdo.

Nostradamus – lékař

Narodil se roku 1503 jako Michel Nostredame. Studoval na univerzitě v Avignonu, než však stačil získat titul, rozšířil se mor. Michel neutekl jako ostatní, ale začal pomáhat nemocným.

Je jistě zajímavé, že jeho snaha vyléčit tuto strašnou nemoc, které se věnoval celý život, je ještě více ohromující ne jeho věštby.Poté, co epidemie pominula, jej z univerzity vyhodili, snad proto, že se věnoval vlastnímu léčení.

Nostradamus  – boháč a prorok

Roku 1531 se poprvé oženil, o pár let se však jeho manželka stala obětí moru. Michel opět přežil a roku 1547 se vzal bohatou vdovu Anne Ponsarde, se kterou měli šest dětí. Věnoval se i podnikání a investicím, a to i s majetkem jeho ženy znamenalo, že byli zajištěni do konce života. Michel se tedy mohl věnovat svým koníčkům: astronomii, magii a hlavně sestavování horoskopů.

Jak ke svým proroctvím přicházel, není jasné. Podle korespondence naznačoval, že porozuměl klasické astrologii lépe než ostatní, ale také vycházel z tajných vědomostí dávných civilizací.

Pak začal psát své slavné veršované věštby, které rychle získaly na oblibě.

Zlom v kariéře

Roku 1556 byl pozván na pařížský královský dvůr, kde měl panstvo bavit magií. Zlomem v jeho kariéře se stala věštba, kterou tehdy pronesl – měl prý prohlásit, že králem se stane jednooký muž, že mladý lev přemůže staršího v jediném zápase na bojišti a probodne mu oči.

Tehdy tomu nikdo nerozuměl. Avšak roku 1559 se konal turnaj, kdy s králem Jindřichem soupeřil mladý hrabě Montgomery. Tříska z dřevce pronikla brněním a probodla králi levé oko – o deset dní později zemřel, přesto tedy chvíli vládl jako jednooký.

Nostradamus byl sice obviněn z čarodějnictví, ale královnu vdovu, Kateřinu Medicejskou, předpověď manželovy smrti kdovíproč nadchla. Nostradama ustanovila osobním poradcem a tím se Nostradamus dostal až na vrchol. Když roku 1566 zemřel, vyšly jeho veršované věštby pod názvem Prophecia (Proroctví).

Proroctví

Takže známe jeho věštby – neznáme však klíč k jejich rozluštění. Některé hlasy tvrdí, že předpověděl přesně vše, co se v historii odehrálo – od napoleonských válek až po přistání na Měsíci. Jenomže přání je otcem myšlenky – Prophecia jsou prakticky nesrozumitelná, i když si je všichni houfně kupovali a četli.

Základem proroctví jsou krátká čtyřverší ve francouzštině, která je však promíchaná i s latinou, hebrejštinou, řečtinou a italštinou. Jistě pochopíme, že Proroctví jsou těžko přeložitelná a navíc, čím pozdější vydání, tím více se překlady od těch původních liší.

Král teroru

Jediná pasáž v jeho díle, která přináší konkrétní časový údaj, je o roku 1999. “V sedmém měsíci roku 1999 z oblohy přijde velký Král teroru...” – tak zní nejčastější překlad. Nestalo se nic, ale přesto tento verš nedal některým vykladačům spát. O dva roky později přišlo 11. září v USA. A také – roku 1999 Čína oznámila, že vlastní neutronovou bombu – tomu by údajně mělo odpovídat verš o Králi teroru, který měl “znovu oživit velkého krále Mongolů“.

Dnes je těžké říci, jak to s věštbami je. Ono je totiž celkem jednoduché, trefně přeložený a sestavený výrok věštby použít zpětně na příležitost, která se zrovna hodí. Ale je pravdou, že Nostradamus byl velmi chytrým a schopným mužem a věřil tomu, co dělá – takže kde je pravda?