Nacistické symboly na národní kulturní památce v Ústí nad Orlicí!

ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Případ neznámého sprejera, který řádil v ulicích Ústí nad Orlicí, vyšetřují kriminalisté. Do vyšetřování se zapojí i odborníci na extremismus.

Policisté ve městě dokumentují celou řadu posprejovaných objektů. V noci na středu někdo sprejem nastříkal na budovy nápisy s nacistickými nebo radikálními motivy. Nahlášeno je zatím 14 posprejovaných objektů. Jedná se mimo jiné o budovu Roškotova divadla, rodinné domy, bytové domy, plot, provozovnu autoservisu, plechový přístřešek a další.

„Na objektech byly nasprejovány hákové kříže nebo například názvy fotbalových klubů Polska. Už v současné době škoda, kterou zatím neznámý pachatel způsobil, zřejmě převyšuje částku 100.000 korun, nicméně vzhledem k tomu, že Roškotovo divadlo je národní kulturní památkou, škoda může být i několikanásobně vyšší,“ uvedla policejní tisková mluvčí Markéta Janovská. Pachatel poškodil i dvě kamery na budově Roškotova divadla z roku 1936. To je od roku 2017 národní kulturní památkou.

Policisté zahájili úkony v trestním řízení pro podezření z trestného činu poškození cizí věci, záležitostí se zabývají i kriminalisté se specializací na extrémismus. Po jejich hodnocení se může kvalifikace činu rozšířit. Posprejované objekty policisté dokumentují, vyslýchají jejich majitele, vytěžují kamerové systémy a současně pátrají po pachateli.

Foto: Policie ČR