Petr Kostka: Hrát starého mi nedá moc práce…

Oblíbený divadelní, filmový i televizní bard Petr Kostka (81) si letos zpestří prázdniny další prací. V rámci Hvězdného léta pod Žižkovskou věží ho můžete vidět v představení Hrdinové. Zdárně mu budou sekundovat i další oblíbení herci, Jaroslav Satoranský a Miroslav Vladyka. Tato trojice se v jednu chvíli rozhodne vzepřít monotónnímu životu v domově důchodců, v němž jedinou perspektivu představuje smrt, a společně si naplánují výpravu na kopec na obzoru. Potvrdí se pravidlo, že člověk je jen tak starý, jak se cítí? 

Petr Kostka, který hraje Gustava, je rozhodně důkazem tohoto tvrzení. Humor ho neopouští ani v obdivuhodném věku, který by mu málokdo hádal, a šarmu má na rozdávání. “Hrát starého mi nedá moc práce! Pro jistotu si ale dávám termíny představení na začátek července, abych se dožil!” nechal se slyšet na tiskové konferenci k Hvězdnému létu pod Žižkovskou věží. A letní scénu pod Žižkovskou scénou si nemohl vynachválit! “Zatím jsem tu byl jen jako divák, abych věděl do čeho jdu a musím říci, že jsem se tu cítil úžasně. Na to, že je zde šest set míst, jsem měl pocit jako bych byl v komorním divadle. Žádný hluk z ulice, krásný klid. Už se vůbec nebojím co mě čeká a těším se,” pochválil letní scénu divadla Kalich. 

Letní scéna pod Žižkovskou věží se může pochlubit unikátním zastřešením hlediště, které dokáže diváky ochránit nejen před deštěm, ale také před letními pařáky díky UV filtrům, odrážejícím sluneční záření. Je obklopena rozlehlým parkem, který divákům přirozené vytváří malebný foyer.  Usazení hlediště v zapuštěném prostoru pod věží divákům zaručí výbornou akustiku, velká elevace jednotlivých řad spolu s osovým posunem sedadel zase dobrý výhled na jeviště. Nejen umístění, ale také program letní scény je atraktivní. Přináší výběr toho nejlepšího, co se v Praze uvádí z komediálního žánru. Navíc na jejím jevišti se vystřídá tolik hereckých hvězd a uznávaných jmen, kolik jich v žádné jiné letní produkci nenapočítáte.

Hrdinové

Divadelní hra Hrdinové je o třech veteránech z první světové války. Gustav, René a Fernand, spolu žijí v domově důchodců. Pravidelně se setkávají na terase svého současného útočiště, vzpomínají na svou minulost a popichují se, aniž tuší, že největší bitva jejich života je teprve čeká. Jeden je cynik s velkým srdcem, trpící strachem z vnějšího světa. Druhý každou chvíli omdlévá kvůli střepině ze šrapnelu, uvízlé v jeho hlavě, a není proto schopen vést delší konverzaci. Třetí je pragmatik a opatrný optimista, který se – navzdory svému kulhání – pokouší stát nohama pevně na zemi. Tito tři kamarádi si jednoho dne rozhodnou pro výlet na hranici jejich možností a společně si naplánují výpravu na kopec na obzoru, na jehož vrcholu se vítr prohání větvemi topolů. Uspějí hrdinové v tomto svém posledním životním dobrodružství?

Herecké obsazení

Gustav: Petr Kostka, René: Jaroslav Satoranský, Fernand: Miroslav Vladyka