Hasiči pracují v samém ohnisku ptačí chřipky! Likvidace 400 tun drůbeže je ojedinělá v celé Evropě

PARDUBICKÝ KRAJ – Ve Slepoticích na Pardubicku, kde bylo v komerčním velkochovu zjištěno ohnisko nákazy ptačí chřipkou, by mohla likvidace drůbeže skončit dřív než v pátek, jak se původně odhadovalo. Hasiči včera večer vyklidili usmrcená zvířata z druhé z pěti hal, třetí začali plnit oxidem uhličitým dnes ráno. Po uhynutí drůbeže ji nakládají a odvážejí do asanačního podniku.

O situaci kolem výskytu ptačí chřipky ve velkochovu drůbeže společnosti Moras Moravany v obci Slepotice jsme vás informovali ZDE. Na likvidaci mimořádné události ve Slepoticích se podílejí profesionální hasiči z Pardubického kraje a Záchranný útvar hasičů z Hlučína a Jihlavy. Dále jsou k dispozici dobrovolní hasiči z Dašic a Holic, kteří se podílejí zejména na dopravě vody k dekontaminaci osob a techniky.

Metoda zaplynování hal oxidem uhličitým byla úplně poprvé v České republice vyzkoušena při ptačí chřipce v Pardubickém kraji, a to v roce 2007 v Kosoříně. Jelikož se metoda osvědčila, hasiči ji ihned nasadili i na likvidaci mimořádné události ve Slepoticích. Epizootolog MVDr. Radek Axman z Krajské veterinární správy Pardubického kraje podotkl, že likvidace přes 400 tun drůbeže v takovémto čase nemá v České republice obdobu a takové množství drůbeže nelikvidoval nikdo ani v celé Evropě.

Plyn je vpouštěn do hal několik hodin. Zaplynování je složitý proces, při kterém je postupně zvyšována koncentrace oxidu uhličitého tak, aby zvířata nejprve usnula a poté se už neprobudila. Po ukončení zaplynování hasiči změří koncentrace v hale, která se následně vyvětrává a až poté jsou zasahující hasiči vpuštěni do haly, kde je drůbež nakládána a následně vyvážena. Všichni zasahující musí v ohnisku nákazy používat ochranné jednorázové obleky, gumové rukavice a chránit si musí i dýchací cesty.

„Práce je pro hasiče velmi náročná po fyzické i psychické stránce. Krůty váží kolem 20 kilogramů. Každé zvíře hasiči musí vzít do ruky, uvnitř je navíc neskutečný zápach,“ popsala tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková. Hasiči se střídají po 30 minutách vždy jednotlivé skupiny asi 24 hasičů. Bude-li potřeba, počet hasičů bude navýšen. „Ještě nás čekají celkem tři haly, z toho je jedna dvoupatrová. První a druhá jsou již prázdné, v jedné byly krůty, v druhé brojleři. Brojleři jsou i ve třetí hale,“ dodala mluvčí Horáková.

Foto: HZS PK