Hasiči v rekordním čase ukončili likvidaci drůbeže v chovu zasaženém ptačí chřipkou

PARDUBICKÝ KRAJ – Ve Slepoticích na Pardubicku byla ukončena likvidace drůbeže v komerčním velkochovu drůbeže společnosti Moras Moravany, zasaženém virem ptačí chřipky H5N8. Největší práci během tohoto ojedinělého zásahu odvedli hasiči, v akci byli nepřetržitě 66 hodin.

Drůbež se usmrcuje metodou zaplynování hal oxidem uhličitým, při níž zvířata nejprve usnou a poté se už neprobudí. Jak vás průběžně informujeme, od pondělí plnili hasiči postupně jednu halu s drůbeží za druhou smrtícím plynem a po odvětrání vynášeli mrtvou drůbež na nákladní vozy k odvozu do kafilerie. To vše za přísných bezpečnostních a hygienických opatření. Poslední souprava, v řadě patnáctá, opustila areál velkochovu Moras včera ve 13 hodin a naposled směřovala ke kafilérii Věž na Havlíčkobrodsku.

„Hasiči zasahovali celkem 66 hodin. Zlikvidováno bylo 430 tun drůbeže za neskutečně krátký čas, což v České republice nemá obdobu a takové množství drůbeže nelikvidoval dosud nikdo ani v celé Evropě. Zasahujícím hasičům pod rukama prošlo 138 tisíc kusů drůbeže. Použity byly stovky litrů dezinfekce. Celkem bylo použito 25 tun oxidu uhličitého. Do kafilérie odjelo 15 nákladních souprav,“ shrnula náročný zásah tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Foto: Leoš Kučera MV-GŘ HZS