Namalovanou zemskou hranici Čech a Moravy na silnicích u Svitav vyšetřuje policie

SVITAVSKO – Namalovaná historická hranice Čech a Moravy na silnicích I. třídy způsobila silničářům škodu ve výši téměř 7 tisíc korun. Oběma „umělcům“ za oživení zašlé tradice hrozí až jeden rok vězení.

Policisté v pondělí sdělili podezření ze spáchání přečinu poškozování cizí věci dvěma mužům z Brněnska. Muži ve věku čtyřiatřicet a osmatřicet let si pro svou grafickou činnost vybrali na “čarodějnice” silnice I/34 v katastru obce Vendolí a I/35 v katastru obce Opatovec na Svitavsku.

Důvodem jejich výběru byl fakt, že se jedná o hlavní koridory, které spojují celou naši zem. Ani datum prý nebylo vybráno náhodně. V noci z 30. dubna na 1. května čili o magické Valpuržině noci se dle jejich vyjádření psaly takzvané „nevyřčené pravdy“. Když bylo vybráno datum i místo, měli oba pánové přejít k činům. Na obě komunikace měli totožně namalovat bílou barvou čáru, tvořící hraniční předěl. Na jedné straně pak vykreslili nápis „ ČECHY“ a na druhé „MORAVA“.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

„Způsob, jakým chtěli oživit starou tradici, nebyl zvolen příliš šťastně. Správce obou komunikací vyčíslil vzniklou škodu za poškození cizí věci na téměř 7000 korun. Oběma jim v případě prokázání viny před soudem, hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok,“ komentoval případ policejní mluvčí Ondřej Zeman.

Česko-moravská hranice je historickou, v aktuální správní praxi neužívanou hranicí mezi historickými zeměmi Čechy a Morava. Její průběh přibližně sleduje hlavní evropské rozvodí mezi úmořím Severního a Černého moře. Hranice se v hrubém průběhu zformovala ke konci 12. století, upřesnila a stabilizovala do konce 14. století. Jako administrativní hranice mezi dvěma zeměmi přestala existovat k 31. prosinci 1948 a od té doby nebyla v tomto v původním významu obnovena, nově vzniklé kraje už nerespektovaly tyto historické hranice. Historické území Moravy v současnosti tvoří zhruba polovinu Kraje Vysočina a menší části Pardubického a Jihočeského kraje.

Foto: Policie ČR a Wikipedie