KORONAVIRUS: Ohnisko nákazy v Dole Darkov sílí. Kraj zvažuje vyhlášení stavu nebezpečí

Zdroj: Wikimedia Commons

Česko – Již v pondělí dojde v České republice k poslední masivní vlně rozvolnění opatření, která byla přijata v souvislosti s prevencí šíření nového typu koronaviru. Zatímco v plošné perspektivě by se mohlo zdát, že koronavirovou epidemii již máme zcela pod kontrolou, naprosto jiná je situace v Moravskoslezském kraji. Konkrétně v tamním Dole Darkov se totiž nákaza šíří čím dál více.

Jak ukazují i čísla, poté, co nárůst nových případů v úterý lehce zpomalil, dnes hygienici zaznamenali další zrychlování v šíření nákazy. Od pondělí je přitom trend poměrně jasný – v Česku počet aktuálně nemocných opět narůstá, stejně jako reprodukční číslo R – to již dosahuje k hodnotě 1,2. V současné chvíli tak nemocí COVID-19 trpí 2 585 lidí, v úterý pak po delší době došlo také k dalšímu úmrtí způsobenému právě koronavirovou infekcí. Hlavní příčinou narůstajícího počtu nemocných je pak nákaza šířící se v Dole Darkov na Karvinsku. Mezi jeho zaměstnanci (a jejich rodinnými příslušníky) již bylo pozitivně testováno 146 osob. Do karantény se kvůli šířící se nákaze již dostaly také děti a pedagogové ze ZŠ v Havířově. Jeden z žáků, syn pozitivně testovaného horníka, měl totiž také pozitivní test na nemoc COVID-19. Hygienici přitom ještě zdaleka neotestovali všechny, kdo s nakaženými mohli přijít do styku.

Během víkendu tak hygienici plánují s testováním v zasažené oblasti pokračovat, a to u cca další tisícovky vytipovaných osob, které by mohly být také potenciálně nakažené. Testování tak budou mj. všichni zaměstnanci Dolu Darkov. Poté, co budou shromážděny výsledky, bude Moravskoslezský kraj rozhodovat také o zavedení dalších bezpečnostních opatření. Aktuálně jen platí zákaz návštěv ve všech krajských zdravotních a sociálních zařízeních.

Zatímco epidemiolog Roman Prymula uvedl, že doufá v to, že situaci v dole se podaří vyřešit, aniž by bylo nutné jej kompletně uzavřít, Krizový štáb kraje už zvažuje, jak dalšímu šíření viru zabránit. „Další případná opatření vyplynou z výsledků víkendového plošného testování ve společnosti OKD. Pokud dojde ke zhoršení epidemiologické situace, připravujeme se na možnost vyhlášení stavu nebezpečí,“ prohlásil pak hejtman Ivo Vondrák. V takovém případě by právě hejtman získal oprávnění zavádět na území kraje další krizová opatření. O všem by měl rozhodnout již v pondělí právě Krizový štáb, který se situací bude zabývat na mimořádném zasedání.

Jak naložit s druhou vlnou?

I ze situace na Karvinsku je tak zřejmé, že ačkoliv v plošném měřítku se šíření koronaviru v Česku podařilo zastavit, rozhodně nebyl „vymýcen“. Na to ostatně upozorňovali i epidemiologové – a právě proto vznikl i koncept tzv. chytré karantény. Ta ovšem zatím příliš transparentně nefunguje, na což mj. upozorňují i zástupci opozice. Vybízejí také k tomu, aby vláda vypracovala konkrétní plán, který by bylo možné použít v případě, že by Českou republiku zasáhla druhá vlna epidemie.

Na případné opětovné šíření koronaviru se již připravuje např. Praha, která se rozhodla pro aktualizaci svého pandemického plánu. V něm budou jasně definovány např. podmínky pro provoz odběrných míst, ale také pro distribuci ochranných prostředků.