KORONAVIRUS: Nemoc se již plošně nešíří, nebojte se návštěv lékaře a nechte se očkovat proti chřipce

Zdroj: online vysílání

Česko – I když zejména v posledních dnech se do přehledových statistik týkajících se výskytu nového typu koronaviru v české populaci promítlo ohnisko nákazy v karvinském Dole Darkov, podle slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je epidemiologická situace v Česku nadále dobrá. Lidé by se proto měli přestat bát návratu do běžného života. Pro další boj s koronavirem pak bude klíčové očkování proti chřipce.

Jak uvedl Adam Vojtěch na další z tiskových konferencí, ani poměrně rozsáhlá vlna uvolnění, která proběhla před 14 dny, se do epidemiologické situace v Česku nijak negativně nepromítla. „Stále platí, že Česko vše zvládlo dobře, nezaznamenáváme žádné negativní trendy. Podíl těch, kteří jsou pozitivně vyšetření na nemoc COVID-19, klesá, na druhou stranu narůstá podíl vyléčených – těch již evidujeme přes 66 %. Klesá také počet hospitalizovaných pacientů, těch je aktuálně 150,“ shrnul Vojtěch s tím, že již v pondělí čeká Česko poslední vlna uvolnění zavedených restrikcí. Poté by se život v Česku mohl již vrátit do téměř běžných kolejí.

Ministr Vojtěch v této souvislosti také vyzval, aby se lidé nebáli navštívit své lékaře či nemocnici. V současné chvíli již není poskytování lékařské péče nijak limitováno – přesto se mnozí Češi bojí např. podstoupit plánované zákroky. „Není se již čeho bát, situace je klidná a je nutné, aby pacienti nutné výkony neodkládali,“ uzavřel.

S lokálními ohnisky nákazy se počítá

V Česku je aktuálně největším „problémem“ šíření nového typu koronaviru na Karvinsku, konkrétně v Dole Darkov. Stejně tak je do jisté míry riziková také Praha. Jak ale odborníci upozornili, s výskytem lokálních ohnisek je nutné počítat. „Nejprve to bylo Domažlicko, pak Chebsko – tam se situace podařila vyřešit. Nyní je největší problém v rámci OKD na Karvinsku. Nákaza je ale velmi lokalizována na ten jeden důl, i to řešení je tedy lokální, nikoliv plošné. Druhá lokalita, která je problematičtější, je hl. m. Praha, kde máme několik menších ohnisek nákazy. Proto by občané Prahy měli být obezřetní a dbát na všechna hygienická pravidla,“ shrnul ministr Vojtěch.  Zároveň je nutné dodat, že nikdo z Dolu Darkov, kdo byl na nemoc COVID-19 pozitivně testován, není hospitalizován – průběh nemoci tedy zatím není u nikoho závažný.

Budoucí boj s koronavirem

V letním období se očekává, že se šíření koronavirové nákazy zpomalí či přímo zastaví. Již od pondělí se tedy mění pravidla pro nošení roušek – ty již nebude nutné mít venku, pokud bude možné dodržet adekvátní dvoumetrové rozestupy od ostatních. Kromě toho ministerstvo předpokládá, že povinnost nošení roušky v interiérech by mohla přestat platit od konce června. Na druhou stranu např. v MHD by tato povinnost mohla trvat i nadále.

Faktem ale je, že odborníci upozorňují na potenciální vzestup nákazy v období podzimním. Ministerstvo zdravotnictví proto již připravuje národní doporučený postup pro léčbu nemoci COVID-19, podle kterého by se jednotlivá pracoviště měla řídit. „Díky jednotnému plánu bychom mohli být i lépe připraveni na případnou druhou vlnu epidemie. Zahájili jsme také spolupráci s americkou MAYO Clinic v oblasti rekonvalescentní plazmy. Využití krevní plazmy od vyléčených pacientů je jednou z těch velmi perspektivních druhů terapií,“ upřesnil Adam Vojtěch. Podle jeho slov je nutné připravit se právě na podzim, kdy by se epidemie koronaviru mohla „křížit“ i s epidemií chřipkovou. Proto ministerstvo zdravotnictví plánuje udělat maximum, aby se zvýšila tzv. proočkovanost české populace proti chřipce. Ta je totiž i v rámci evropských zemí jednou z nejnižších, dosahuje k cca 8 %.