Přívalové deště vyplavily naftu ze skladu státních hmotných rezerv na Chrudimsku

CHRUDIMSKO – Nedělní prudké bouře a lokální povodeň poškodily i pobočku Správy státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce. Jedná se o sklad, kde se nachází zásoby nafty a leteckého petroleje. V jedné z nádrží došlo k úniku nafty do jímky a voda poničila také část areálu.

Ropné látky z areálu se pravděpodobně průsakem dostaly během kalamity do dešťové kanalizace a odtud do Podolského potoka, který protéká Kostelcem. „Na místě zasahují průběžně hasiči, kteří evidují již tři zásahy,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. U první události standardní prostředky hasičů na zásah nestačily, proto byl na místo povolán Záchranný útvar hasičů z Jihlavy s velkokapacitním čerpadlem. Kontaminovaná voda se čerpala ze sklepních a podzemních prostor.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

U druhého zásahu došlo k poškození příruby na nádrži a úniku ropné látky do záchytné jímky. Hasiči museli utěsnit přírubu, jejíž utěsnění nebylo vůbec jednoduché. Hasiči použili speciální tmely i stahovací pásky a nyní kontaminovanou vodu odčerpává specializovaná firma Dekonta.

Třetí zásah probíhal včera ve večerních hodinách, kdy se objevily mastné kruhy na potoce. „Lidé z okolí si stěžovali na zápach. Hasiči chtěli na hladinu standardně umístit norné stěny, ale vzhledem k vysokému průtoku to nebylo možné provést. Norná stěna byla umístěna až na vodním toku v Klešicích. Přesné množství uniklých ropných látek není dosud známo a bude zjišťováno,“ informovala mluvčí Horáková.

Situaci řeší hasiči a specializovaná firma, informovány byly Česká inspekce životního prostředí i Povodí Labe. „Zaměřujeme se na to, aby co nejméně bylo znečištěno životní prostředí. Dále monitorujeme Podolský potok i v místě, kde se vlévá do Labe. V průběhu nočních a brzkých ranních hodin nebyla zachycena v tomto místě nornou stěnou žádná látka. V současné době vytipováváme další místa, abychom v případě snížení průtoku mohli posunout norné stěny blíže k areálu,“ dodala tisková mluvčí Horáková.

Lidé z okolí by neměli až do odvolání používat vodu ze studní, ani na zálivku zahrádek. „V Kostelci proběhne z preventivních důvodů také vzorkování studní, abychom měli informaci, zda nedošlo ke kontaminaci zdrojů pitné vody. Do té doby by všechny objekty měly být přepojeny na vodovodní řad,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Foto: ČT a FB Martin Netolický