Vladimír Mišík převálcoval Anděly a domů si odnesl šest sošek!

Favorizovaný Vladimír Mišík (73) v netradičně pojatém předávání výročních cen Anděl 2019 České hudební akademie, proměnil s albem Jednou tě potkám všech šest nominací. Do andělské Síně slávy se Česká hudební akademie poprvé v historii rozhodla uvést ne-hudebníka. Ve svých čtyřiaosmdesáti letech do ní vstoupil hudební publicista a kritik Jiří Černý. Ceremoniál, který uváděla Ewa Farna, měl kvůli pandemii koronaviru zcela jiný charakter, než kdykoliv v minulosti. 

S deskou Jednou tě potkám a jejím titulním singlem Akademii zaujal ve čtyřech hlavních kategoriích. Nahrávka, která vznikla v citlivé produkci Petra Ostrouchova, mu přinesla vítězství v prestižních kategoriích Album i Sólový interpret. Píseň Jednou, zhudebněná báseň Václava Hraběte o setkání se smrtí, se stala Skladbou a Videoklipem roku. Album, které letenský muzikant natočil po pětačtyřiceti letech bez své domovské kapely Etc., bodovalo i u odborníků v žánrových kategoriích. Sošku Anděla se šalmají od Jaroslava Róny získalo také coby nejlepší folková a rocková nahrávka roku. Dohromady tak Mišík obdržel šest cen z patnácti vyhlašovaných.

„Vzhledem k tomu, že Českou hudební akademii tvoří lidé z mnoha oborů branže napříč generacemi, vkusy i přístupy, takový výsledek jen potvrzuje, že se Vladimíru Mišíkovi povedlo natočit skutečně mimořádně výjimečné album, kterým dokázal oslovit všechny,“ říká předseda České hudební akademie Honza Vedral. „O vítězství letos pod dohledem notáře rozhodovalo 365 akademiků,“ doplňuje ho Petra Žikovská, ředitelka ČNS IFPI, která Anděly vyhlašuje.

Úspěšný byl také druhý favorit letošních nominací, uskupení Zvíře jménem podzim. Jeho nevšední a komplexní hudba na albu Září mu vynesla Anděla v žánrové kategorii Alternativa a elektronika a v hlavních kategoriích se stalo Objevem roku. Díky tomu Zvíře jménem podzim získalo kampaň v hodnotě půl milionu korun u hlavního mediálního partnera Andělů, Evropy 2. Sólovou interpretkou roku se stala Beata Hlavenková se svou zamyšlenou deskou Sně. Pop v hlavních kategoriích zastoupili Mirai, kteří s deskou Arigató potvrdili svou rostoucí oblibu i tah na branku, přinesla jim vítězství v kategorii Skupina. V nově ustanovené kategorii Slovenské album pak zvítězila košická formace Nocadeň s deskou Auróra.

Do andělské Síně slávy se Česká hudební akademie poprvé v historii rozhodla uvést ne-hudebníka. Ve svých čtyřiaosmdesáti letech do ní vstoupil hudební publicista a kritik Jiří Černý. „Bez jeho práce bychom totiž hudbě rozuměli daleko méně,“ podotýká za ČHA Honza Vedral. Samotné předávání patřilo mezi jeden z nevšedních „andělských momentů“. Jiřího Černého do síně slávy totiž uvedl její loňský laureát Michal Prokop. Setkání u Jiřího Černého doma mělo symbolický nádech, protože to byl právě Jiří Černý, kdo v roce 1967 uvedl na scénu Michala Prokopa, když mu sám předával hlavní cenu pro nejlepšího zpěváka na I. Československém beatovém festivalu.

Síň slávy: JIŘÍ ČERNÝ

Album: VLADIMÍR MIŠÍK – JEDNOU TĚ POTKÁM

Skupina roku: MIRAI – ARIGATÓ

Sólová interpretka roku: BEATA HLAVENKOVÁ – SNĚ

Objev roku: ZVÍŘE JMÉNEM PODZIM – ZÁŘÍ

Slovenské album: NOCADEŇ – AURÓRA

Folk: VLADIMÍR MIŠÍK – JEDNOU TĚ POTKÁM

Jazz: VERTIGO – DALEKO

Rap: HUGO TOXXX – 1000

Skladba roku: VLADIMÍR MIŠÍK – JEDNOU / Hudba: Petr Ostrouchov, text: Václav Hrabě

Sólový interpret roku: VLADIMÍR MIŠÍK – JEDNOU TĚ POTKÁM

Videoklip roku: VLADIMÍR MIŠÍK – JEDNOU / Režie: M. Hamplová, M. Chlupáček

Alternativa a elektronika: ZVÍŘE JMÉNEM PODZIM – ZÁŘÍ

Klasika: IVO KAHÁNEK, SYMPHONIKER BAMBERGER, JAKUB HRŮŠA – DVOŘÁK & MARTINŮ: PIANO CONCERTOS

Rock: VLADIMÍR MIŠÍK – JEDNOU TĚ POTKÁM

Zdroj: Ceny Anděl Coca – Cola 2019