Nepotěšilo vás vyúčtování za elektřinu? Žrouti elektřiny v domácnosti a jak na ně

Ilustrační foto

Na mnohé z nás vykouklo v červnu ze schránky, ať už poštovní či mailové, vyúčtování za elektřinu. Ne každý byl však potěšen jeho obsahem. Zpráva o tom, že je potřeba doplatit několik stovek, v horším případě i tisícovek, rozhodně nikoho nepotěší. Co tedy dělat, abychom příště dopláceli méně?

Nejjednodušším způsobem, jak zařídit, abychom příští rok nedopláceli, nebo dokonce dostali nějaké peníze zpět, je zvýšit si zálohy. Tuto radu však patrně většina čtenářů článku neočekává, takže nezbývá, než se zamyslet nad tím, jak začít elektřinou šetřit.

Lednice a mraznička

Ledničku ani mrazničku zbytečně neotevíráme, protože pak “sežere“ více elektřiny, aby uvedla svou vnitřní teplotu do původního stavu.  U tohoto opatření je zejména nejtěžší vysvětlit dětem, puberťákům a některým již dospělým mužům, že pokud už nutně chtějí na něco půl hodiny zírat, mohou si pustit televizi nebo mobil. Do lednice a mrazničky se nedává jídlo, které je ještě teplé, protože jeho zchlazení půjde opět na úkor vyšší spotřeby elektrické energie. Zejména do mrazničky by se neměly dávat nezakryté potraviny, protože se z nich vypařuje voda, která postupně způsobí růst námrazy a opět vyšší spotřebu elektřiny. Také pak vzroste potřeba odmrazování. Velmi častou chybou je, když ledničku či mrazničku přirazíme téměř těsně ke zdi. Tyto spotřebiče potřebují mít kolem sebe, zejména vzadu, několik cm místa k volnému proudění vzduchu. Vzadu dole se právě nachází kondenzátor a kompresor, které oba vyžadují občas vyčistit od prachu. Také záleží na okolní teplotě a vlhkosti vzduchu. Udává se, že s každým stupněm nad 20 °C vrůstá spotřeba, a to přibližně o pět procent. Vysoká vlhkost vzduchu spotřebu rovněž zvyšuje.

Myčka

Zapínáme ji až, když je plná, nikoli poloprázdná. Je nutné kontrolovat filtry, jestli nejsou zanesené, a také čas od času použít přípravek čistící útroby myčky od vodního kamene, a to zejména pokud máme středně tvrdou nebo tvrdou vodu. U jemně zašpiněného nádobí zkusíme použít úsporný program.

Pračka

I když už pračku nějaký ten rok máme, vyplatí se prostudovat si návod a zjistit, který program se přesně na co hodí, a zvolit tak k danému typu prádla ekonomickou variantu. Velkým nepřítelem praček, ale nejen jich, je tvrdá voda. Ta způsobuje usazování vodního kamene. Pokud ho pravidelně neodstraňujeme, zkracujeme tak nejen životnost spotřebiče, ale také zvyšujeme spotřebu elektřiny.

U lednice, myčky i pračky se vyplatí investovat do nízkoenergetického typu třídy A, nejlépe A+++. Dobrou variantou může být například pračka Samsung WW60J4210LW1ZE, která disponuje třídou  A+++ a patří v tomto ohledu mezi nejlepší na trhu.

Varná konev

Bez ní si už svou domácnost nedokážeme představit. Při její koupi bychom se ale měli zamyslet, jakou velikost skutečně potřebujeme. Velké mívají nejčastěji objem kolem 1,7 l a příkon přibližně 2 200 W, zatímco malé 0,9 l a příkon 1 200 W. Ty nejmenší mají objem 0,4 l a příkon si 600 W. I ve velké konvici můžeme sice uvařit menší množství vody, poměr cena a výkon zde však nebude nejekonomičtější, navíc musíme vždy dodržet povinné minimum vody, aby se topné těleso nepřehřálo.

Televizory, počítače a notebooky

Téměř v každé domácnosti  dnes najdeme několik notebooků, počítačů či televizorů a všechny na nás zpravidla celý den blikají nejrůznějšími kontrolkami, protože je už skoro nikdy nevypínáme. To je však chyba. Z hlediska úspory elektrické energie platí, že bychom měli vypnout to, co jde a o čem víme, že nebudeme brzy potřebovat. Takže čím méně kontrolek na nás svítí, tím lépe. Co se týká televize, LED televize mají o 30–40 % nižší spotřebu elektřiny než starší LCD panely. Jestliže si nastavíme ekologický režim, může být tento nejen příjemnější pro naše oči, ale také úspornější z hlediska energie. Pokud poměřujeme stolní PC s notebookem, z hlediska elektřiny je znatelně úspornější notebook. Jestliže je právě dočasně nepoužíváme, vyplatí se uložit je do spánkového režimu nebo hibernovat.