V areálu Dolní Morava hasiči nacvičovali evakuaci lyžařů z lanovky

ORLICKOÚSTECKO – Těžko na cvičišti, lehko na bojišti! Tímto heslem se řídí hasiči z orlickoústecké lezecké skupiny, kteří v minulých dnech pod dohledem instruktora v rámci odborné přípravy absolvovali pravidelný výcvik na záchranu osob z lanovky. Hasiči-lezci každý rok trénují ve skiareálu Dolní Morava, kde se nacházejí sedačkové lanovky, aby nacvičili záchranu uvízlých osob v případě poruchy lanové dráhy. Tentokrát nacvičovali na lanové dráze U Slona.

Možná máte ještě v paměti záchranu lyžařů ze sedačkové lanovky v Červené Vodě – Mlýnickém Dvoře, kde loni 17. ledna na lano lanovky zhruba v polovině dráhy spadl strom. Lyžařský areál byl v tu chvíli plný lyžařů. Obsluha lanovky nejprve odřezala strom a pokusila se lano nahodit zpět, aby mohla v nouzovém provozu svézt lidi do bezpečí. To se ale nepodařilo. Proto byla zahájena evakuace lyžařů uvězněných na lanovce ve výšce až 12 metrů. Týmy tvořili hasiči, kteří mají lezecký výcvik, a horští záchranáři. Na pomoc byly také povolány dva vrtulníky. O obrovském úsilí záchranářů a úspěšné evakuaci všech 71 lyžařů z lanovky jsme vás informovali ZDE.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Hasiči-lezci se speciálně školí pro činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou, konkrétně pro záchranu lidí z lanovky dvakrát ročně. „Při zásahu na lanovce ve zmrzlém prostředí jde o minuty. Největší problém je čas. I dojezd jednotek je samozřejmě problém. Rozhodují klimatické podmínky. Lidé, kteří na lanovce sedí, jsou oblečení na lyžování, nikoliv na sezení,“ vysvětluje mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Speciální výcviky hasičů-lezců i leteckých záchranářů na kabinkových i sedačkových lanovkách probíhají každý rok. Záchranáři trénují jak v letním, tak zimním období a nacvičují postupy a možnosti záchrany lidí v případě poruchy těchto zařízení. Zásah musí být rychlý a efektivní. „Je nutné tento typ zásahu pravidelně cvičit, aby záchranné práce probíhaly rychle a efektivně, ale také šetrně, s ohledem na stres a tepelný komfort pro cestující na lanové dráze,“ říká instruktor lezecké skupiny Jakub Hlavsa.

Foto: HZS Pardubického kraje